بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها

بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها :

 

بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها و دستگاه‌های کپی:

امروزه در اغلب شرکتها و موسسات ، ضرورت نظافت دوره ای دستگاهها و ماشینهای اداری چیزی نیست که به فراموشی سپرده شود و اهمیت سلامت و به روز بودن  این دستگاهها به قدری است که مدیران محترم تاکید می نمایند که بهترین شرکتهای خدمات مشین های اداری را برای رفع مشکل و سرویس دستگاههای خود انتخاب نمایند .

ولی اگر موسسه شما کوچک است و یا دستگاه شما از نوع خانگی است و  قصد دارید  که مثلا خودتان پرینتر را تمیز کنید بسیار تصمیم مناسبی است ،اما تاکید می نماید قبل از هر کاری بروشور و کاتالوگ دستگاه را ببررسی نمایید و بخصوص در رابطه با وضعیت ضمانت و گارانتی دستگاه و برچسب هایی که در بخشهای مختلف دستگاه وجود دارند توجه نمایید که در اثر این نظافت و یا استفاده از مواد شیمیایی به این ضمانت خللی وارد نگردد .

 

بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها
بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها

 

ما نکات کلی را در مورد نحوه تمیز کردن پرینترها، دستگاه‌ های کپی و صفحه نمایش چاپگرهای چندکاره (MFP) و پانل‌های عملکرد به اشتراک خواهیم گذاشت. همچنین نکاتی را در خصوص نحوه تمیز کردن داخل چاپگر ها و دستگاه های کپی نیز بیان خواهیم کرد و امید واریم که مفید واقع گردد .

 

به همین منظور سرویس پرینتر ها و دستگاه ه کپی شامل دوبخش بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها و دستگاه‌های کپی است:

 

 • بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها و دستگاه‌های کپی بخش بدنه و قطعات برونی دستگاه :

 

 • بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها و دستگاه‌های کپی بخش داخلی و قطعات داخلی دستگاه:

 

 

بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها و دستگاه‌های کپی بخش بدنه و قطعات برونی دستگاه :

 

برای تمیز کردن پرینتر و دستگا کپی باید یکسری نکات را مد نظر قرار داد که عبارتند از :

 

 • قبل از تمیز کردن، مطمئن شوید که دستگاه خاموش بوده و از کابل برق از دستگاه جدا شده‌ است.

 

 • برای پاک کردن دستگاه حتما از پاک کننده های مناسب استفاده‌ کنید. تکنسین‌های شرکتهای معتبر از ایزوپروپیل الکل برای پاک کردن ماشین‌ ها اداری استفاده می‌کنند. دستمال‌ های ضد باکتری هنگام تمیز کردن صفحه لمسی، قابل قبول هستند، اما مطمئن شوید که فقط از الکل استفاده شده باشد.

 

 • ماده شوینده را روی یک پارچه بدون پرز اسپری کنید و سپس سطوح را پاک کنید.

 

 • پارچه‌ ها باید پس از یک‌ بار استفاده کاملا شسته شو شده یا در صورت یکبار مصرف بودن دور ریخته شوند.

 

 • فقط برای تمیز کزدن سطوح شیشه ای از شیشه پاک کن به همراه یک پارچه بدون پرز استفاده کنید.

 

 • قبل از اینکه دستگاه را دوباره به برق وصل کنید، صبر کنید تا سطوح خشک شوند.

 

 

 

 

 

همچنین در زمان تمیز کردن پرینتر ها و دستگاه های کپی لازم است یک سری از کار ها و اقداماتی که انجام آنها میتواند به دستگاه یا خودمان آسیب وارد کند را نیز مد نظر قرار دهیم که عبارتند از :

 

 • از محصولات تمیز کننده که حاوی سفید کننده آمونیاک یا سایر حلال‌ های تمیز کننده خشن هستند استفاده نکنید. ضد عفونی کردن و تمیز کردن چاپگر  و دستگاه کپی با محصولات تمیز کننده قوی و لکه بر های قوی می‌تواند سطح صفحه نمایش و صفحات لمسی را تغییر رنگ دهد و به ماشین های اداری، دستگاه کپی یا دستگاه چند منظوره آسیب برساند.

 

 • مد نظر داشته باشید استفاده از دستمال مرطوب و سایر محصولات مصرفی که حاوی موادی غیر از الکل هستند می‌تواند به ماشین اداری شما آسیب برساند به همین منظور از استفاده ازاین دست مواد خودداری کنید.

 

 • مواد شوینده را مستقیماً روی صفحه، سطوح یا اجزای دستگاه اسپری نکنید، زیرا اسپری کردن یا پاشیدن مایع در داخل دستگاه می‌تواند به اجزای داخلی دستگاه آسیب برساند.

 

 • هنگام تمیز کردن وسایل الکترونیکی، هرگز از یک پارچه بسیار مرطوب یا خیس و دستمال های مرطوب ضد عفونی کننده استفاده نکنید. اگر دستمال بسیار مرطوب یا به اصتلاح خیسی را دارید، ممکن است لازم باشد قبل از استفاده آن را فشار دهید تا مقداری از مایع اضافی آن خارج شود این اقدام باعث میشود تا مایعات به درون دستگاه شما وارد نشده و به قطعات داخلی دستگاه نریزد یا نشت نکند.

 

 • اجازه ندهید هیچ مایعی بیش از چند ثانیه روی محل نظافت شده باقی مانده یا جمع شود و فورا با استفاده از یک پارچه تمیز و خشک محل نظافت شده را خشک کنید.

 

 • هرگز از دستمال کاغذی یا پارچه خشن برای خشک کردن شیشه یا صفحه نمایش دستگاه‌های خود استفاده نکنید، زیرا سطوح خشن و زبر آنها میتواند باعث ایجاد خظوت یا خراش هایی در سطح آنها شود که در ادامه کار میتواند آزار دهند باشد.

 

حال بدانستن تمامی نکات بالا  این سوال مطرح میشود که آیا باید داخل پرینتر را تمیز کنیم؟

باید بدانید که درون دستگاه های پرینتر و کپینیز در معرض یکسری کثیفی ها و گرد و غبار قرار دارد و لام ست تا هر چند وقت یکبار اقدام به تمیز کزدن درون پرینتر ها و دستگاه های کپی کنید.

 

بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها و دستگاه‌های کپی بخش داخلی و قطعات داخلی دستگاه:

 

 • فضای داخلی ماشین های اداری و دستگاه های کپی حاوی قطعات الکترونیکی حساس و قطعات ظریف است، بنابراین بهتر است از کاوش و جست و جو های بی مورد در داخل آنها خودداری کنید و در صورت امکان، این کار را به سرویس کاران فنی و حرفه‌ ای‌ بسپارید تا در نهایت دقت و با دانش کافی بخشهای حساس داخلی پریتر را سرویس و تمیز کنن و همچنین از خراش دادن یا شکستن قطعات داخلی دستگاه که میتواند منجر به تعمیرات پرهزینه و پایین آمد کیفیت چاپ شود جلوگیری کنید.

 

 • با این حال، برخی از قطعات و بخش های دستگاه وجود دارد که می‌توانید آنها را تمیز کنید. برخی از مدل‌ های پرینتر دارای حالت تمیز کردن قطعات حساس مانند هد، کارتریج یا فیوزینگ هستند. به‌ دنبال این گزینه در کنترل پنل دستگاه بگردید یا آن را در دفترچه راهنمای دستگاه خود جستجو کنید تا بتوانید فرمان تمیز کزدن قطعه مورد نظر را اجرا کنید. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی میتوانید با کارشناسان ما در مرکز خدمات کهن تماس بگیرید.

 

 • اگر کشو های کاغذ به ‌راحتی از دستگاه جدا می‌شوند، آنها را بیرون آورده و با یک پارچه مرطوب تمیز کنید یا آنها را با آب سرد بشویید تا گرد و غبار یا ذرات تونر به جا مانده در سطح آنها و یا پرزها و تکه های خورد شده کاغذ پاک شوند. هرگز کشویی را که به‌ راحتی جدا نمی‌شود با فشار و زور جدا نکنید، این اقدام میتواند بعث خرابی در بخش ورودی کاغذ شود. توجه داشته باشید که قبل از قرار دادن آنها در جای خود مطمئن شوید که کاملاً خشک ‌شده‌ اند.

 

 • همچنین ممکن است بخواهید غلتک‌ های لاستیکی که کاغذ را می‌گیرند تمیز کنید. برای این کار از ایزوپروپیل الکل روی یک پارچه بدون پرز اسپری کیرده وسطوح مورد نظر را تمیز کنید. این کار تمیز کردن ساده می‌تواند به جلوگیری از گیر کردن کاغذ در مسیر چاپ بسیار کمک کند. لازم است بدانید که برای تمیز کردن این غلطک ها اصلا نباید به آ«ها فشار وارد کنید زیرا که فشار بی مورد میتواند باعث شکستن پایه غلطک ها و خروج انها از جای خود شود که در این صورت احتمال گیر کردن کاغذ در مسیر بسیارافزایش میابد.

 

 • یکی دیگر از کارهایی که ممکن است نیاز به انجام آن داشته‌ باشید، شستشو و خالی کردن ظرف و محفظه تونر و جوهر اضافی و دور ریز پرینتر یا دستگاه کپی است. این مخزن در حقیقت یک محفظه کوچک است که جوهر و یا تونر اضافی را در خود می‌گیرد. اگر به  حد ظرفیت پر نزدیک شود، معمولاً یک پیام هشدار روی صفحه کنترل پنل دستگاه ظاهر می‌شود.  بخش جعبه تونر یا جوهر دور ریز را پیدا کنید برای این کار میتواند از دفترچه راهنما دستگاه استفاده کنید یا از مشاوران ما در مرکز خدمات کهن سوال کنید. پس از یافتن محفظه، آن را تمیز یا خالی نموده و یا در صورت لزوم آن را بشویید و قبلاز قرار دادن در دستگاه کاملا خشک نمایید.

 

 • کارتریج را بردارید و به آرامی پاک کنید همچنین گرد و غبار یا تونر های زیر آن را با یک پارچه خشک پاک کنید. اگر متوجه تونر اضافی در داخل دستگاه چاپ شدید، میتوانید با استفاده از یک جارو برقی که به‌ طور خاص برای جذب ذرات ریز گرد و غبار مانند پودر تونر طراحی شده‌ است، آن را تمیز کنید. البته برخی نیز با استفاده از دستگاه های دمنده باد و با رعایت نکات لازم هوا را با فشار به درون بخشهای پرینتر می دمند که اینکار برای افرادی که تجربه ای در این رابطه ندارند اصلا پیشنهاد نمی گردد، زیرا تونر ها و غبار میتواند وارد بخشهای دیگر دستگاه شده و صدمات جدی ری را به پرینتر یا کیفیت چاپ وارد آورد.

 

 • از جاروبرقی سنتی با اتصال شلنگ استفاده نکنید. آنها نمی‌توانند گرد و غبار یا تونر را به‌ درستی فیلتر کنند و در نهایت با یک آشفتگی بیشتر و پخش شده تونر و غبار در هوای اطراف مواجه خواهید شد. به‌ علاوه سری جارو برقی های خانگی معمولاً خیلی بزرگ هستند و می‌توانند به اجزای داخلی دستگاه آسیب برسانند.

 

 • وجود تونر زیاد در داخل دستگاه میتواند نشان دهنده معیوب بودن کارتریج باشد. این امر بر اهمیت استفاده از کارتریج معتبر و استاندارد تأکید می‌کند. بسیاری از کارتریج‌ها با کیفیت پایین از تونر با کیفیت پایین تری استفاده میکنند و قطعات داخلی آنها نیز با کیفیت و دقن کارتریج های اورجینال تهیه نمیشود که این امر ممکن است در کارکرد باعث نشت تونردر دستگاه شود.

 

 • دقت داشته باشید که بری تمیز کزدن پرینتر از اسپری هوای فشرده نیز استفاده نکنید. این اسپری ها حاوی هوای فشرده به همراه رطوبت هسند و فشار بالا ممکن است ذرات گرد و غبار یا پرزهای کاغذ را وارد شکاف‌ها و اجزایی کند که در آنجا گیر کرده و می‌تواند باعث صدمات بیشتری شود.

 

با توجه به نکات بیان شده در این مقاله، زمانی که نوبت به تمیز کردن یا سرویس چاپگر، دستگاه کپی یا دستگاه چندکاره می‌ رسد، بهتر است از تکنسین‌های حرفه‌ای شرکت های معتبر کمک بگیرید .

در نهایت اگر برای نظافت و سرویس دوره ای و همچنین تهیه تونر و جوهر استاندارد و انجام تعمیرات به کمک و مشاوره نیاز داشتید، کارشناسان مجموعه ما در خدمت شما هستند کافی است با شماره های ما تماس بگیرید.

 

 

مرکز خدمات کهن
بایدها و نبایدهای نحوه تمیز کردن پرینترها

باتوجه به حضور کارشناسان و متخصصین فنی کارآزموده در مجموعه افتخار داریم تا یکی از با کیفیت ترین سرویس ها و خدمات در زمینه تعمیر و سرویس پرینتر، اسکنر و ماشینهای اداری برندهای HP – CANON– EPSON – BROTHER– SAMSUNG و… را به مشتریان محترم ارایه نماییم .

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *