تنظیمات مورد نیاز در چاپ

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

اگر شما پرینتر را به درستی نصب کرده باشید آشنایی با  روش تنظیمات مورد نیاز در چاپ  به شما این امکان را میدهد تا تنظیمات پریتر را در حالت تنظیمات مرد نیاز خود برای چاپ قرار دهید. این تنظیمات را به عنوان تنظیمات برگزیده یا شخصی سازی نیز میتوان ترجمه کرد. 

قرار دادن تنظیمات مورد نیازدر چاپ شامل مسائلی از قبیل امکان چاپ رنگی یا سیاه و سفید، چاپ با حالت پیش نویس برای مصرف کمتر تونر یا جوهر، اندازه کاغذ مورد مصرف در پرینتر و حتی چاپ با کیفیت برای تصاویر حرفه ای که مقدار بیشتری تونر یا جوهر مصرف میکند میشود. خوشبختانه شما میتوانید این تنظیمات را یک بار برای تمام مدتی که از پرینتر استفاده میکنید انجام دهید فقط کافیست وارد تنظیمات پرینتر در سیستم خود شده و تمام موارد مورد نیاز خود را لحاظ کنید.

 

برای قرار دادن تنظیمات مورد نیاز در چاپ موارد زیر را به ترتیب دنبال کنید :

از طیق منو استارت وارد Control Panel شده و سپس وارد Devices and Printers شوید.

در این پنجره لیستی ز تمامی پرینترها و اسکنر های نصب شده در سیتم میتوانید مشاهده کنید.

 

پرینتر مورد نظر خود را انتخاب و روی آن کلیک راست کنید. از منو باز شده گزینه Preferences را انتخاب کنید.

در پنچره باز شده printing Presences که پیش روی شما باز شده است بسته به مدل پرینتر ممکن است مقداری تفاوت داشته باشد. به عنوان مثال در پرینترهای رنگی به تناسب پریترهای سیاه و سفید این پنجره متفاوت است.

 

برای نمایش تنظیمات مختلف میتوانید از بخش بالای صفحه وارد آن شوید ( تب های متفاوت را از قسمت بالا صفحه انتخاب کنید).

توجه داشته باشید که در برندهای مختلف یا پرینترهای با قابلیت های متفاوت اینبخش ها کاملا تفاوت خواهند اشت اما محتوا و کارکرد اصلی آنها همین است.

 

رنگی / سیاه و سفید : اگر پرینتر شما یک چاپگر رنگی است در این بخش میتئانید نوع چاپ رنگی یا سیاه و سفید را انتخاب کنید.

 

کیفیت :  در این بخش شما میتوانید کیفیت چاپ یا حجم مورد نیاز جوهر یا تونر در چاپ را تعیین کنید. البته دقت ئاشته باشیئ که هرچقدر کیفیت چاپ را بالا ببرید به همان میزان سرعت چاپ دستگاه نیز کاهش میابد. در بعضی از مدل ها در این قسمت یک تنظیم تحت عنوان DPI نیز قرار دارد که در حقیقت همان کیفیت چاپ یا تعداد پیکسل ها در هر اینچ از تصویر چاپ شده است. در اینجا نیز هر چه قدر عدد را بالا تر ببرید کیفیت چاپ لالا تری را دریافت خواهید کرد ولی این امر مستلزم زمان بیشتر و مصرف جوهر بالاتری است.

 

منبع کاغذ :  این بخش شامل دو قسمت یعنی نوع کاغذ مصرفی و ابعاد کاغذ میباشد. اگر پرینتر شما بیش از یک ورود کاغذ دارد در این قسمت میتوانید تعریف کنید که در هر بخش چه کاغذی با چه کیفیتی و چه سایزی را قرار داده اید. همچینین در پرینترهای ساده برای تنظیم نوع و ابعاد کاغذ ورودی در سینی ورودی کاغذ استفاده میشود.

 

اگر ابعاد یا نوع کاغد تعریف شده در این بخش با ابعاد یا نوع کاغذ مورد استفاده در نرم افزار مورد استفاده یا تعاریف ایجاد شده در پرینتر متفاوت باشد برای هر دستور چاپ خطایی با عنوان عدم تطابق کاغذ نمایش داده شده و از شما یک تایید برای ادامه چاپ با نوع کاغذ تعریف شده در این بخش را طلب میکند.

 

در پایان برای ذخیره تنظیمات انجام شده روی پرینتر دکمه  OK را زده وسپس با فشردن دکمه X یا close  سایر پنجره ها را ببندید. با این کار تنظیمات انجام شده ذخیره شده و به عنوان تنظیمات شخصی سازی شده شما در نظر گرفت میشود. از این به بعد تمامی دستورات چاپ که به این پرینتر ارسال کیند با استانداردهای شما پذیرفته خواهند شد.

 

دقت داشته باشید ، همانگونه که در طول مراحل عنوان شد لازم است تا تمامی تنظیمات صورت گرفته در این بخش با تنظیمات انجام شده در بخش تنظیمات کاغذ پرینتر و تنظیمات کاغذ در نرم افزاری که از آن استفاده میکنید باید مطابقت داشته و یکسان باشند. در غیز این صورت بعد از ارسال هر دسور چاپ به چاپگر ، پرینتر یک پیام خطا با عنوان عدم تطابق کاغذ به شما نمایش داده وتا زماینی که شما دکمه OK را در پرینتر فشار ندهید دستور چاپ شما را اجرا نخواهد کرد.

البته این نکته نیز لازم به ذکر است که شما میتوانید در نرم افزار مرود استفاده مانند word تنظیمات را برای یک بار استفاده تغییر ئهید و بعد از بستن پنجره دوباره تنظیمات لحاظ شده توسط شما به عنوان تنظیمات درست و همیشگی قرار خواهد گرفت.

 

ما در مرکز خدمات OldService بر آن هستیم تا با ارائه نکات مفید و مورد نیاز شما کاربران محترم ، شما را در استفاده هرچه بهتر و راخت تر از چاپگر های خود یاری کنیم. پس در هر زمینه ای که نیاز به کمک یا راهنمایی ما داشتید فقط کافیست تا با ما تماس گرفته و بهترین راهنمایی ها را از افراد متخصص دریافت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *