راهنمای نصب و تعمیر Clock springs یا فنرساعتی

راهنمای نصب و تعمیر Clock springs یا فنرساعتی

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

راهنمای گام به گام نصب و تعمیرClock springsیا فنرساعتی

همانگونه که می دانید

Clock springs یا فنرساعتی  نقش بسیار مهمی در عملکرد صحیح سیستم های مختلف اتوموبیل شما دارد، سیستم هایی مانند کیسه هوا یا ایربگ ، کروز کنترل , سیستم های کنترل کشش , بوق و برخی کنترل های خودرو مانند رادیو ، گرما و حتی کنترلهای تلفن سیار که در برخی خودروها  نصب می باشد

اغلب به دلیل استهلاک ناشی از حرکات مکانیکی بخشهای درونیClock springs  و در نتیجه پایان یافتن عمرمفید قطعات مصرفی مانند کابل های فلت ، سوکتهای پلاستیکی و سنسورها دچار آسیب میگردند و نیاز است که در اسرع وقت تعمیر و یا بصورت کامل تعویض گردند .

اولویت در تعویض یا تعمیر Clock springs یا فنرساعتی ؟

success-green-check-mark   توجه داشته باشید ،تمام شرکتهای سازنده خودرو در مورد تعمیر و یا تعویض فنر ساعتی آسیب دیده اولویت را تعویض کامل آن با یک فنر ساعتی اورجینال و آنهم  فقط در نمایندگیهای  مجاز فنی مورد تایید شرکت خودشان اعلام می نمایند ، ولی متاسفانه برای بسیار از دارندگان خودرو بدلایل مختلف امکان تهیه فنر ساعتی  اصلی و یا حتی غیر اصلی و مشابه میسر نمی باشد و بناچار ترجیح می دهند فنر ساعتی آسیب دیده را با هزینه ای نه چندان زیاد  تعمیر و مشکلات فنی ایجاد شده را برای مدتی برطرف نمایند  ، لذا مشاهده می شود که تعمیر فنر ساعتی آسیب دیده  امری بسیار مرسوم و در این سالها مورد استقبال واقع گردیده است.

success-green-check-mark    باید بدانید که تعویض،نصب و یا تعمیر Clock springs  یا فنرساعتی کار بسیار پیچیده ای نیست و چنانچه مهارت و دقت لازم  ، همچنین ابزار فنی مناسب را داشته باشید  با اطلاعات مختصری از مکانیکی و الکترونیک خودتان  هم می توانید اقدام به تعمیر و یا نصب یک فنر ساعتی جدید نمایید .

اگرچه دستورالعمل های شرکت سازنده خودرو برای نصب فنر ساعت ممکن است بسته به ساخت و مدل خودروها متفاوت باشد، اما اطلاعات و نکات  زیرجهت نصب قطعه فنر ساعتی می تواند در همه خودروها بسیار ضروری و مفید باشد . بنابراین ضروری است پر اهمیت تلقی شده و دقیقا رعایت گردند.

نکات مهم درهنگام نصب فنر ساعتی

چرخ های جلو خودرو کاملا راست و رو به جلو باشند :

قبل از برداشتن و نصب کابل فنر ساعتی ، چرخ های جلو روی خودرو را باید رو به جلو قرار دهید عدم انجام این کار می تواند منجر به جابجایی و آسیب دیدن کابل فلت موجود در داخل فنر ساعتی  شود.

راهنمای نصب و تعمیر Clock springs یا فنرساعتی

 

جدا کردن کابل منفی باتری :

برای ایمنی، بهتر است قبل از جدا کردن اجزای سیستم کیسه هوا، و همینطور در هنگام نصب  فنر ساعتی حتما برق خودرو کامل قطع و کابل قطب منفی باتر را جدا کرده و حداقل ۵ دقیقه پس از جدا کردن و همچنین در هنگام  نصب مجدد ، نیز صبر نموده و بعد کابل قطب منفی را نصب نمایید.

تب  و شاخص قفل

در برخی فنر ساعتی ها شاخص قفل وجود دارد  که گاهی در هنگام باز نمودن و یا دلایل دیگر ممکن است  تب  و شاخص قفل حذف شده باشد یا فنر ساعتی به دلایلی از جمله تعمیر قدری چرخش داشته است .

بایددقت کنید که در مرکز قرار بگیرد. این کار را می توان با چرخاندن  کامل فنر ساعتی ، شمارش تعداد  دورها و سپس تقسیم این عدد به ۲ انجام دهید تا در مرکز قرار بگیرد . بنابراین اگر فنر ساعتی بتواند ۵ دور کامل بچرخد، نقطه مرکزی ۲.۵ دور خواهد بود. این موضوع خیلی مهم است دقت نمایید .

 

هشدار مهم

نصب فنر ساعتی که در بصورت دقیق درمرکز قرار نگرفته است می تواند منجر آسیب دیدن کابل فنر ساعتی و قطع شدن آن هنگام چرخاندن فرمان و حتی ایجاد اتصالی شود.

حذف سنسور زاویه فرمان:

برخی خودروها دارای سنسورتنظیم زاویه فرمان متصل به پشت فنر ساعت هستند. در صورت نصب، این سنسور زاویه فرمان باید از فنر ساعت اصلی جدا شده و با فنرساعتی جدید هماهنگ شود.

پاک سازی نرم افزاری کد خطا:

اگرچه اغلب اوقات چراغ هشدار پس از تعویض فنر ساعتی خودکار ناپدید و پاک می شود، اما ممکن است کد خطا نیاز به پاک سازی  نرم افزاری از سیستم داشته باشد. که بطور معمول با دیاگ زدن و رفع خطاها انجام میگردد.

تعمیر  Clock springs یا فنرساعتی

مجموعه و پکیج کامل Clock springs یا فنرساعتی در اغلب خودروها تقریبا مشابه هم می باشند ، در تصاویر زیر بخشهای داخلی فنر ساعتی در ماشینهای مختلف را می بینید که سوکتها ، کابل فلت چرخیده بدور محور واجیانا سنسورهای مربوطه دیده می شوند.

نصب-و-تعمیر-فنر-ساعتی-۲

بطور معمول بیشترین تعداد آسیب در Clock springs یا فنرساعتی به ساییدگی ، قطع شدن ویا دفرمه و تغییر شکل دادن کابل فلت اتصال دهنده ، کلیدها و سنسورها از بخش ثابت ستون فرمان به قسمت بالا و متحرک و زیر غربیلک فرمان ،بخصوص اتصالات بخش ایربگ که در وسط فرمان قرارگرفته مرتبط است . این مورد در  تصویر بروشی مشخص است.

نصب-و-تعمیر-فنر-ساعتی-۱

success-green-check-mark  ابتدا پیشنهاد می نماید در همه مراحل از وضعیت موجود فنر ساعتی عکس از زاویه مناسب و نزدیک تهیه نمایید تا در مراحل بستن آن با استفاده از این عکسها اقدام نموده و با مشکل اساسی مواجه نشوید . 

با توجه باینکه در نحوه قرارگرفتن قطعات پلاستیکی و رولرها کمک کننده چرخش کابل  و نوع چیدمان ونحوه چرخش کابل فلت درهمه برند و مدلهای اتوموبیل متد یکسانی دیده نمی شود بهتر است در این مرحله مدل ، جنس، اندازه و تعداد چرخش وجهت پین کابل دقیق و کامل بررسی و یادداشت شود و زاویه و جهت قرار گرفتن ،تعداد چرخشهای مستقیم و معکوس ان در محدوده قاب Clock springs یا فنرساعتی شناسایی و ثبت گردد .

پس از آن با رعایت موارد ایمنی عنوان شده در بالا اقدام به باز نمودن و خارج نمودن فنر ساعتی  نمایید.

ضمنا پس از تهیه کابل اصلی یا مشابه آن ، با استفاده ازمقدار خیلی کمی گریس مناسب  بمنظور جلوگیری از سایش کابلها برروی هم با دقت و طبق زوایای چرخشی کابل بصورتی که درتصاویرتهیه شده دیده می شود، کابل جدید در محل مربوطه قرار داده شده و برقرار بودن اتصالات با استفاده از مولتی متر کنترل و اتصال آنها تایید شود.

در مواردی هر چند اندک دیده شده که آسیب و ترک های ریز ایجاد شده در سوکت ها موجبات عدم اتصال درست را فراهم نموده اند ،  لذا ضروریست سوکتهای محل اتصال کابل بصورت دقیق و ترجیحا با یک وسیله درشت نمایی بررسی و از سلامت آنها نیز اطمینان حاصل نمایید.

مجددا یاد آوری می نماید  تمام مواردی که در دفتر چه راهنمای فنی اتوموبیل شما تاکید گردیده است که در هنگام نصب فنرساعتی  می بایست رعایت شود در مورد تعمیر فنر ساعتی و نصب مجدد آن نیز رعایت آنها لازم است. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می نماید این مطالب را نیز مطالعه بفرمایید.

تعمیر فنر ساعتی یا اسپیرال فرمان

سخن پایانی

با توجه به مطالب عنوان شده و تصاویر امید واریم بتوانید خودتان با رعایت ایمنی کامل نسبت به نصب و یا در صورت ضرورت تعمیر فنر ساعتی ماشین خودتان اقدام نمایید بدیهی است کارشناسان مجموعه مهیا می باشند در حد توان با توضیحات لازم در رفع ابهامات شما اقدام نمایند . کافی است تماس بگیرید.

success-green-check-mark تاکید می نماید از انجا که شخصا مسئولیت باز نمودن و تعمیر فنر ساعتی را  عهده دار می باشید رعایت تمام موارد و قوانین ایمنی و فنی ضروری است .

همچنین به اطلاع میرساند در این مجموعه تمام اقدامات تعمیر فنر ساعتی برای اغلب  اتوموبیل ها با استفاده از قطعات مشابه وکارایی مطلوب  در اسرع وقت انجام میگردد .

مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *