شارژ کارتریج آری یا نه؟

شارژ-کارتریج-آری-یا-نه-؟

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شارژ کارتریج آری یا نه؟

 

شارژ کارتریج آری یا نه؟

این سوال که شارژ کارتریج آری یا نه؟ در حقیقت همین سوال است که آیا شارژ کارتریج را انجام بدهم یا یک کارتریج جدید خریداری کنم؟ که گاهی می تواند چالش برانگیز باشد، بویژه در شرایطی که رعایت اصول بهداشتی و امینی برای برخی از شارژ کنندگان محترم در اولویت قرار ندارد.

نوع و کیفیت پودر تونر چاپگر یک نگرانی رایج برای بسیاری از افرادی است که با پرینترهای لیزری سر و کار دارند، اما درک واقعیت ها می تواند ضمن اینکه به کاهش نگرانی کمک میکند، راهکارهای استفاده درست را نیز پیش پای شما قرار داده و از مضرات و مشکلات بعدی در حد ممکن جلو گیری نماید.

 

برای درک بهتر این موضوع که شارژ کارتریج آری یا نه؟ لازم است ابتدا بدانیم که پودر تونر که درون کارتریج قرار داده میشود از چه موادی تشکیل شده و چگونه باعث بروز مشکلات متعدد برای افرادی که با تونر سروکار دارند میشود. سپس اندکی ذهن ما برای پذیرش پاسخ به این سوال که شارژ کارتریج آری یا نه؟ باز خواهد شد.

 

ترکیب پودر تونر

همانگونه که به احتمال زیاد می دانید، فرآیند ساخت پودر تونر چاپگرهای لیزری شامل مواد شیمیایی خاصی است که با دقت انتخاب شده اند. این ذرات که شامل پلاستیک، کربن سیاه و عوامل رنگی است با هم ترکیب شده و سپس حرارت داده می شود تا ذوب شده و به ذرات کوچک تبدیل شوند. سپس این ذرات بصورت پودر ریز آسیاب می شوند و قبل از بسته بندی در کارتریج های تونر برای حذف ناخالصی ها از فیلترهای خاصی عبور داده میشوند.

 

شارژ کارتریج آری یا نه؟
شارژ کارتریج آری یا نه؟

 

توجه به این نکته مهم است، بر اساس پروتکلهای بهداشتی و استاندارد های جهانی فرض بر این است که اجزای اصلی ساخت تونر چاپگر به دلیل خواص شیمیایی و ترکیبات خاص با شرایط ویژه و رعایت اصول ایمنی انتخاب می شوند و تحت آزمایش های دقیق قرار می گیرند تا اطمینان حاصل شود که استانداردهای ایمنی برای استفاده در چاپگرها را رعایت می کنند.

ولی این بدان معناست که تونر چاپگر در صورت استفاده معمولی، ذاتاً سمی نیست.

 

 

ولی از آنجا که تحقیقات متعدد دیگری در این خصوص حداقل شک و تردید را در رابطه با مضر بودن پودر تونر پرینترهای لیزری مورد تاکید قرار می دهند، پیشنهاد می نماید زمانی را برای مطالعه این مقاله با عنوان شارژ کارتریج در محل و مضرات آن   و مقالات بیشتر در فضای مجازی قرار دهید، همچنین عدم پایبندی به رعایت اصول بهداشتی و ایمنی از سوی برخی افراد که در زمینه شارژ کارتریج فعال می باشند بر آن اضافه نمایید.

 

البته این نکنه را نیز مد نظر قرار دهید که هیچ یک از شرکت های مطرح و معتبر که اقدام به ساخت پرینتر و کارتریج مینمایند بصورت مستقیم پودر تونر کاریج را به بازار عرضه نکرده اند و تقریبا تمام تونر های شارژی که در بازار استفاده میشود از طریق شرکت های سازنده یا بصورت غیر رسمی به بازار عرضه شده اند و یا اینکه تحت عنوان این شرکت ها اقدام به فروش میکنند و استاندارد های تهیه و تولید برای این شرکت ها صدق نمیکند.

 

حال برای پاسخ به این سوال که شارژ کارتریج آری یا نه؟ اندکی دید بهتری پیدا کرده اید و میتوانید با دقت به جنبه های بهداشتی موضوع بگونه ای که صلاح میدانید عمل نمایید.

 

پودر تونرتشکیل شده از ذرات بسیار ریز با غلظت بالا است با این حال، مانند هر پودر ریز دیگری، استنشاق بیش از حد آن می تواند ریه ها را تحریک کرده و منجر به بروز سرفه شود. برای به حداقل رساندن این خطر، توصیه می شود هنگام کار و تعمیر کارتریج ها یا پرینترهای لیزری از ماسک و دستکش استفاده کنید.

علاوه بر این، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض برخی از مواد شیمیایی موجود در پودر تونر چاپگر، مانند فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم، ممکن است به طور بالقوه برای انسان مضر باشد.

 

مشاوره رایگان

 

ضرورت رعایت موارد ایمنی در شارژ کارتریج :

برای اطمینان و ایمنی بیشتر هنگام استفاده از چاپگر، اقدامات عملی وجود دارد که می توان انجام داد. که از آن جمله میتوان ب موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از تهویه مناسب در مناطقی که پرینترهای لیزری استفاده می شود می تواند به دفع ذرات تونر موجود در هوا کمک کند و قرار گرفتن در معرض آلاینده های معلق در هوا را به حداقل برساند.
  • هنگام تعویض کارتریج های تونر یا انجام کارهای تعمیر و نگهداری در چاپگرهای لیزری، پوشیدن دستکش و ماسک می تواند به جلوگیری از تماس مستقیم با ذرات تونر و استنشاق آلاینده های موجود در هوا کمک کند. هرچند که بهتر است اسن اقدامات در محفظ مکش هوا انجام شوند تا خطر بروز مشکلات را به حداقل برساند.

 

  • نگهداری دقیق و صحیح کارتریج های دارای پودر تونر در حین نصب نیز برای جلوگیری از آسیب و شکستگی احتمالی میتواند مهم باشد، چرا که این اتفاق می تواند باعث پخش شدن ذرات اضافی تونر در هوا و ورد آنها به مجرای تنفسی شود.

line-3

سخن پایانی در خصوص شارژ کارتریج آری یا نه؟

با توجه به مطالب عنوان شده و در جهت حفظ سلامت خود و اطرافیان از شارژ کارتریج در محل خود و بخصوص محل های سر بسته و بدون تهویه هوای مناسب اکیدا خودداری نموده و برای انجام شارژ کارتریج های لیزری حتما از افراد متخصص و دارای کارگاه و تجهیزات استاندارد و کامل (کابین مکش هوا) استفاده نمایید.

 

آلودگی های ناشی از تونر های شاژ کارتریج را ساده نگیرید و در صورت تماس پوست دست با تونر فورا دست خود را با مواد شوینده و آب شستشو دهید.

 

 

مرکز خدمات کهن

باتوجه به حضور کارشناسان و متخصصین فنی کارآزموده در مجموعه افتخار داریم تا یکی از با کیفیت ترین سرویس ها و خدمات در زمینه تعمیر و سرویس پرینتر، اسکنر و ماشینهای اداری برندهای HP – CANON– EPSON – BROTHER– SAMSUNG و… را به مشتریان محترم ارایه نماییم .

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *