علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring

علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring

 

علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring می تواند به روش های مختلفی بروز کند که نشان دهنده مشکلات احتمالی سیستم فرمان خودرو است.

 

فنر ساعتی یا  Clock Spring (کلاک اسپرینگ) که با نام های هلزونی فرمون، فنر تابیده یا فنر مارپیچ پشت فرمان شناخته میشود، یک قطعه پلاستیکی کوچک به اندازه یک کف دست میباشد که در قسمت پشت فرمان قرار داده شده و  وظیقه ایجاد اتصال بین دکمه ها و ایربگ تعبیه شده در فرمان با مدار ها و سیم کشی های خودرو را بر عهده دارد.

 

علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring
علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring

یکی از نشانه های رایج علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring زمانی است که بوق از کار می افتد یا متناوب می شود. این را می توان به نقش فنر ساعتی یا clock spring در اتصال بوق به سیستم الکتریکی خودرو نسبت داد.

 

 

علاوه بر این، یکی دیگر از نشانه های وجود علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring، روشن بودن چراغ هشدار کیسه هوا روی پشت آمپر است. از آنجایی که فنر ساعتی یا clock spring برای عملکرد صحیح سیستم کیسه هوا بسیار مهم است، هر نقصی می تواند این نشانگر را تحریک کند.

 

 

نشانه دیگری که از علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring خودرو میباشد، عدم ارکرد دکمه های روی فرمان یا کنترل های نصب شده روی فرمان، مانند دکمه های کنترلر صوتی خودرو یا کروز کنترل است که به درستی پاسخ نمی دهند، این مشکل نیز یکی دیگر از نشنه ای بروز ختلال در فنر ساعتی یا Click Spring است.

 

عدم کارکرد بوق، یا روشن شدن چراغ ایربگ

همچنین عدم کارکرد بوق، یا روشن شدن چراغ ایربگ در صفحه کیلومتر و یا عدم کارکرد صحیح دکمه های کنترلر ضبط خودرو یا کروز کنترل که روی غربیلک فرمان قرار دارند در یک زاویه فرمان یا در حین گردش فرمان خودرو میتواند نشان دهنده بروز مشکل در فنر ساعتی باشد.

 

 

این مسائل ممکن است مستقیما به یک فنر ساعتی یا clock spring آسیب دیده مربوط باشند و سیگنال های کنترل فرمان به سیستم های خودرو را مختل کنند. توجه به این علائم بسیار مهم است، چرا که یک فنر ساعتی یا clock spring معیوب می تواند ویژگی های ایمنی و عملکرد کلی خودرو را به خطر بیندازد. در چنین مواردی، تشخیص و تعمیر حرفه ای به شدت توصیه می شود تا از عملکرد صحیح سیستم فرمان و اجزای مربوطه اطمینان حاصل شود.

 

استفاده از تست دیود

برای تشخیص وجود آسیب در فرنر ساعتی خودرو میتوانید قطعه فنر ساعتی یا clock spring رو از روی خودرو باز کرده و توسط یک تستر الکترونیکی یا با استفاده از تست دیود اتصالات دوسر فنر ساعتی را بررسی کنید، در صورت عدم دریافت سیگنال در یک یا چند کانکتور، وجود آسیب در فنر ساعتی یا clock spring تایید میشود و برای رفع آن یا باید اقدام به تعویض قطعه فنر ساعتی نمود و یا آن را تعمیر کرد.

از آنجایی که فنر ساعتی یا clock spring یک قطعه الکترکی در خودرو محسوب میشود برای تعمیر آن نیاز است تا با دقت و تخصص کافی مورد بررسی قرار گیرد که در این خصوص کارشناسان مرکز خدمات کهن با تجربه و دانش کافی اقدام به انجام این امر می نمایند. برای مشوره و بهره گیری از خدمات این مرکز میتوایند با ما تماس حاصل نمایید.

 

 

مرکز خدمات کهن
علائم آسیب به فنر ساعتی یا clock spring

باتوجه به حضور کارشناسان و متخصصین فنی کارآزموده در مجموعه افتخار داریم تا یکی از با کیفیت ترین سرویس ها و خدمات در زمینه تعمیر و سرویس پرینتر، اسکنر و ماشینهای اداری برندهای HP – CANON– EPSON – BROTHER– SAMSUNG و… را به مشتریان محترم ارایه نماییم .

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *