فیوزینگ و خطاهای آن

فیوزینگ و خطاهای آن

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 6 دقیقه

فیوزینگ و خطاهای آن

 

پرینتر لیزری hp شما داره کار می کنه ناگهان با خطای hp 50.2 fuser مواجه می‌شوید و دستگاه متوقف شده یا با یک معضل اساسی مواجه شدید و پرینتر خطای فیوزینگ یا فیوزر می ده، تلاش میکنید که بتوانید در اسرع وقت و با کمترین هزینه مشکل را حل کنید. در مقاله فیوزینگ و خطاهای آن قصد داریم تا به این موضوع بپردازیم.

برای آنکه بدانیم فیوزینگ و خطاهای آن چیست ابتدا اجازه بدهید بصورت مختصر با یکی از مهم‌ترین بخش‌های دستگاه پرینتر لیزری یعنی همین بخش فیوزینگ و خطاهای آن که در همه پرینترهای لیزری کخ بصورت گسترده تر با عنوان چاپگرهای Hp LaserJet مشاهده می‌کنید آشنا شوید. فیوزینگ یکی از قسمت‌های خیلی مهم و حساس چاپگرهای لیزری است. این قسمت با تولید گرمای زیاد و فشار کافی، به ادغام تونر و نفوذ و چسبندگی بر روی ورق کمک می‌کند که در نهایت یک صفحه چاپ شده تمیز و تثبیت شده را تحویل شما ارائه نماید.

علاوه بر اتفاقات غیر معمول برای فیوزر ، در شرایط عادی هم به دلیل چاپ و کار کرد منظم بخش‌هایی از واحد فیوزر ممکن است در وضعیت فرسایش قرار گرفته و بدلیل سپری شدن عمر مفید آن عملا کارایی لازم را از دست بدهند، که این اتفاق یک امر کاملا طبیعی است . پرینتر لیزری شما به طور معمول به شما اطلاع می‌دهد که این بخش نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد. بنابراین خطای Hp Printer Fuser تقریباً خطایی است  با یک یا چند نمونه کد مشخص. در ادامه این مقاله ودر زیر مفصل‌تر در خصوص این خطا ها توضیح داده شده. این خطا ها در پرینتر هایی که صفحه نمایش دارند به صورت متن خطا یا کد خطا نمایش داده میشود و در پرینتر هایی که فاقد صفحه رنمایش هستند بصورت چشمک زن شدن چراغ خطا پرینتر نمایش داده میشود که برای تشخیص درست ان باید از یک کارشناس مربوطه کمک بگیرید.

فیوزینگ

ممکن است برای فیوزینگ و خطاهای آن با پیام ها و نمونه های خاصی از کدهای خطای fuser در چاپگرهای لیزری و پرینترهای HP روبرو شوید. کدهای خطا که درخصوص فیوزینگ و خطاهای آن مشاهده شده در زیر نوشته شده‌اند که همگی با مشکلات بخش فیوزینگ و خطاهای آن مرتبط هستند:

 

 • 50.1 failure – Low temperature of thermistor (TH1).

 

 • 50.2 fuser error – Warm-up service in HP Printer.

 

 • 50.3 problem – High temperature of thermistor (TH1)

 

 • 50.4 issue – Drive circuit failure.

 

 • 50.5 failure – High temperature of the thermistor.

 

 • 50.6 problem – Low temperature of thermistor (TH2).

 

 • 50.7 issue – Low temperature.

 

 • 50.8 failure – High temperature of thermistor (TH2).

 

 • 50.9 problem – The wrong installation in the printer.

 

که ترجمه فارسی آنها به صورت زیر است

 • 50.1 خطا – دمای پایین فیوزینگ.

 

 • 50.2 خطای گرم کردن فیوزینگ در چاپگر HP.

 

 • 50.3 مشکل – دمای بالای فیوزینگ.

 

 • 50.4 مشکل – خرابی مدار درایو.

 

 • 50.5 خرابی – دمای بالا در فیوزینگ.

 

 • 50.6 مشکل – دمای پایین فیوزینگ.

 

 • 50.7 مشکل – دمای پایین فیوزینگ.

 

 • 50.8 خطا – دمای بالا فیوزینگ.

 

 • 50.9 مشکل – عدم تطابق در فیوزینگ.

 

در ادامه فیوزینگ و خطاهای آن توضیح مختصری در خصوص خطا های مرتبط با بخش فیوزینگ و کد خطا ها داده شده تا در صورت مشاهده بدانیم چه اتفاقی رخ داده است.

 

 

 خطای Hp Laserjet Fuser 50.2 در فیوزینگ و خطاهای آن

فیوزر متشکل ازچند غلطک است که با فشار و حرارت موجبات چاپ کامل را ایجاد میکند. زمانی که یک کاغذ از داخل فیوزر آن عبور می‌کند، لازم است تا دما برای انجام چاپ بالا برود. درون فیوزینگ سنسور های دمایی وجود دارد تا دمای درون فیوزینگ را کنترل کند. این سنسور ها از ایجاد گرمای زیاد توسط فیوزینگ که منجر به سوختن یا آسیب زدن به پرینتر شود جلوگیری میکنند. در نتیجه، افزایش غیر منتظره دمای چاپگر باعث بروز خطای Hp Laserjet Fuser 50.2  شده که به کاربر اعلام می‌شود.

مشاوره رایگان

 

روش‌های حل خطای فیوزینگ و خطاهای آن خطای  Hp Printer Fuser 50.2

راه حل اول فیوزینگ و خطاهای آن برسی فیوزر :

در ابتدا بهتره که خطای Hp Printer Fuser را با اقدامات مقرر در اینجا برای تنظیم مجدد آن برطرف کنید:

 

 • اول، چاپگر را خاموش کنید و تمام کابل‌های مرتبط را از آن جدا کنید.
 • حدود یک دقیقه به همین حالت رها کنید تا اکتریسیته انباشنه در برد های الکتریکی پرینتر تخلیه شود و بعداً درب بیرونی چاپگر را باز کنید.
 • سعی کنید فیوزر را بیرون بکشید تا از چاپگر خارج شود. البته دقت نمائید که در هنگام برداشتن آن در دما استاندارد و معمولی باشد. (این بخش در پرینتر های صنعتی و نیم صنعتی قابل انجام است)
 • وجود کاغذ در داخل فیوزر را بررسی کنید. ضمن خارج کردن کاغد به آرامی بررسی نمایید که قطعات داخلی فیوزر آسیب ندیده باشند.
 • چنانچه درون فیوزر تونر یا هر جسم خارجی دیگری مشاهده میکنید آن را خارج کنید یا تمیز کنید. این اقدام میتواند به عملکرد بهتر فیوزر کمک بسیاری کند.
 • فیوزر را در محل خود به آرامی و درست نصب نمایید.
 • درب پرینتر را ببندید.  علاوه بر این تمام کابل های اتصال را نصب نموده و چاپگر خود را روشن کنید و منتظر بمانید تا همه بخشها بالا آمده و دستگاه در حالت آماده به کار قرار بگیرد، سپس یک دستور پرینت برای پرینتر ارسال کنید و از سلامت کارکرد پرینتر اطمینان حاصل نمایید.

 

راه حل دوم فیوزینگ و خطاهای آن بررسی منبع قدرت چاپگر :

در رابطه با فیوزینگ و خطاهای آن باید توجه کرد که به ندرت خطای Hp Fuser 50.2 به دلیل قطع یا شل شدن سیم برق در پریز برق و یا دوشاخه اتصال برق رخ میدهد. این اتفاق میتواند به انتقال غیرطبیعی برق تبدیل می‌شود که باعث بروز نوسان الکتریکی در روند کاری هیتر فیوزر شود. در این مورد انجام بررسی راحت تر و با سرعت عمل بالا تری میتواند انجام گردد.

 

در برخی شرایط دیگر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر پرینتر شما بعد از مدتی کار متوقف و اعلام خطا می نماید، ممکن است ترموستات بخش هیتر فیوزر دچار آسیب شده و درجه حرارت را به درستی تشخیص نمی دهد در این موارد چنانچه دستگاه پس از حدود ۲۰ دقیقه توقف باز قادر به پرینت باشد لازم است بخش هیتر فیوزر مورد بررسی دقیق قرار گردد.

 

 • در مواردی هم دیده شده که در اثر سهل انگاری و عدم دقت در هنگام پرینت وجود منگنه و یا سوزن ته گرد در بخشی از کاغد وارد فیوزینگ شده و با برخورد به فیلم نسوز روی هیتر و غلطلک فیوزر آسیب وارد نموده  که منجر به بروز خطاهای مشابه خطاهای فوق بر صفحه نمایش پرینتر گردیده است. البته در این موارد حتما باید فیلم و غلطک های آسیب دیه توسط کارشناسان بررسی و تعویض شوند.fuser

فیلم فیوزینگ چیست ؟

 

فیلم فیوزینگ قطعه ای استوانه ای از جنس پلاستیک نسوز و یا در برخی فیوزینگها به جنس فلزی می باشد که روکشی از جنس تفلون با ویژگیهای خاص دارد و باعث می شود تا تونر های ریخته شده روی کاغذ، با دقت بسیار زیاد و بدون هیچگونه جابجایی در محل خود ذوب شده و بر سطح کاغذ بچسبد. فیلم فیوزینگ از قطعات مهم و کاربردی پرینترهای لیزری است که وظیفه انتقال حرارت از هیتر به کاغذ را بر عهده دارد. این لوله نازک  و توخالی به دلیل داشتن ساختار شیمیایی ویژه ،در مقابل کشش و حرارت مقاومت بالایی داشته و شکل خود را همواره حفظ میکند که درون فیلم فیوزر هیتر قرار می گیرد. از دلایل خرابی فیلم فیوزر می توان به استفاده بیش از حد و بدون استراحت از پرینتر، استفاده از کاغذ نامناسب یا دارای لاک غلط گیر و اقلام فلزی مانند سنجاق و سوزن ته گرد اشاره کرد.

 

فیلم فیوزینگ پرینتر لیزری

علت خراب شدن فیلم فیوزینگ و خطاهای آن

توجه داشته باشید، چاپ مکرر باعث می شود درسطح فیلم فیوزینگ سائیدگی ایجاد شود، که این ساییدگی میتواند به پارگی یا ضعیف شدن فیلم فیوزینگ منجر شود. نگهداری مناسب، مانند سرویس دوره ای پرینتر و تعویض قطعات تحت سایش و تمیز نمودن قطعات از تونر و پودر اضافی که گاهی در دستگاه ریخته می شوند و تا حدودی خاصیت رسانایی الکتریکی دارند، برای جلوگیری از مشکلات در فرایند چاپ بسیار مهم است. نادیده گرفتن مسائل مربوط به تعمیر و نگهداری یا عدم تعویض قطعات معیوب اغلب می تواند منجر به هدر رفتن منابع و انرژی گردیده و هزینه های تعمیر را تا چندین برابر افزایش دهد.

برای نگهداری بهتر از چاپگر لیزری و فیلم فیوزر باید به نکات زیر توجه نمایید :

 • استفاده از کاغذهایی که قبلا استفاده شده اند و اثار چاپ بر روی انها می باشد به فیوزینگ آسیب وارد میکنند.
 • استفاده از کاغذهای منگنه دار.
 • استفاده از کاغذهای گیره دار.
 • استفاده از کاغذهای برچسب دار.
 • استفاده از کاغذهایی که قبلا لاک غلط گیر خورده اند.
 • استفاده از کاغذی که روی آن ذرات اضافه وجود دارد.

 

و موارد مشابه از جمله مواردی است که بیشترین آسیب را به فیلم فیوزینگ و غلطک های درون فیوزینگ وارد می کنند.

 

داشتن خط ، لکه ، خطوط سیاه و تصاویر مضاعف و سایه دار  اغلب از علائم اختلال در کار فیوزر و غلطکهای مربوط به بخصوص فیلم فیوزینگ هستند. هر زمان که متوجه این نواقص چاپ شدید یا حتی جمع شدن و چین و چروک کاغذ درون پرینتر یا در زمان خروج از پرینتر ضروری است که ابتدا از یک کارشناس مجرب مشورت گرفته و با تشخیص وی برای تعمیر و یا تعویض بخش فیوزر اقدام نمایید .

 

کارشناسان مجموعه کهن سرویس مهیا می باشند در این موارد و سایر مشکلات احتمالی که برای پرینتر شما ممکن است پیش بیاید با تماس شما ،در اسرع وقت مشاوره لازم را در اختیار شما قرار دهند بنابر این از این فرصت استفاده نمایید .

اعزام کارشناس فنی

 

باتوجه به حضور کارشناسان و متخصصین فنی کارآزموده در مجموعه افتخار داریم تا یکی از با کیفیت ترین سرویس ها و خدمات در زمینه تعمیر و سرویس پرینتر، اسکنر و ماشینهای اداری برندهای HP – CANON– EPSON – BROTHER– SAMSUNG و… را به مشتریان محترم ارایه نماییم .

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *