پرینتر چندمنظوره

پرینتر چندمنظوره

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

پرینتر چندمنظوره :

 

پرینتر چندمنظوره یا پرینتر  مالتی فانگشن که در زبان انگلسی به عنوان MultiFunction Printer یا به اختصار MFP نامیده میشوند به پرینترهای All-in-One یا همه چیز در یکی گفته میشود که ترکیبی از چند دستگاه در یک دستگاه هستند.

به عنوان مثال پرینتر، اسکن و کپی در کنار یکدیگر تشکیل یه پرینتر MFP یا یک پرینتر چندمنظوره را میدهند. همچنین این مجموعه میتواند شامل دستگاه فکس نیز بشود و قابلیت های بیشتری را در بر بگیرد.

 

 پرینتر چندمنظوره

 

پرینتر چند منظوره در انواع پرینتر لیزری و پرینتر جوهرافشان دیده میشود. این دستگاه ها از مزایای بسیاری را برای کاربران ایجاد میکنند که به برخی از آنها اشاره میکنیم :

 

  • فضای مورد نیاز :

در صورتی که شما بخواهید چندیدن دستگاه مختلف را در کنار خود قرار دهید، فضای زیادی را اشغال مکنید. فرض کنید شما در دفترکار خود یک پرینتر، یک اسکنر، یک دستگاه فکس و یک دستگاه کپی را برای انجام امور روزانه قرار بدهید.

فضایی که برای این همه وسایل مورد نیاز است چه مقدار خواهد بود؟

 

استفاده از دستگاه پرینترچندمنظوره این مشکل را برای شما برطرف کرد و این فضا را به کمترین حجم ممکن میرساند.

 

  • هزینه اولیه :

هزینه خرید هر یک از تجهیزات اداری به اندازه کافی سنگین میباشد، حال فرض کنی شما بخواهید برای یک دفتر کوچک یک پرینتر، یک اسکنر، یک دستگاه کپی و یک فکس جدا گانه را تهیه کنید. یا این هزینه ها را شما میتوانید متحمل شوید؟

هم چینین مناسب بودن و سازگاری این دستگاه ها با یکدیگر را نیز باید بررسی کنید تا در کار کرد شما اختلالی ایجاد نکند.

در حالی که با خرید یک دستگاه پرینتر چندمنظوره با هزینه بسیار پایین تری به نسبت خرید جداگانه هر کدام از تجهیزات بدون هیج مشکلی میتوانید به امور خود بپردازید بدون آنکه بخواهید نگران هرگونه عدم هماهنگی در دستگاه ها باشید.

 

  • هماهنگی و سازگاری :

در دستگاه های پرینتر چند منظوره قطعات استفاده شده در کنارهم کاملا با یکدیگر سازگاری داشته و هیچگونه اختلالی را در کارکرد دیگری ایجاد نمیکنند، و برای کاربر این اطمینان را ایجاد میکند که به عنوان مثال برای دریافت یک کپی یاده اصلا نگران سازگاری اسکنر با پرینتر نباشد یا هیچ گونه نگرانی برای پیدا کردن نرم افزار راه انداز ارتباط بین اسکنر و پرینتر برای دریافت یک کپی ساده نباشد و فقط با فشردن یک دکمه و قرار دادن بگه مورد نظر خود در قسمت اسکنر و حتی بدون نیاز به کامپیوتر اقدام به دریافت کپی در تعداد مورد نظر خود کند.

 

  • ارتباط ساده :

باید پذیرفت که ارتباط یک دستگاه به نسبت ارتباط با چندید دستگاه بسیار ساده تر و منطقی تر است همچینین باید درگاه های مورد نیاز برای اتصال چندید دستگاه را نیز مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال فرض کنید شما میخواهید یک پرینتر، یک فکس و یک اسکنر را بطور جدا گانه به کامپیوتر وصل کنید و برای هر یک از آنها یک درایور راه انداز روی سیستم خود نصب کنید تاآنکه یک پریت چندمنظوره را به کامپیوتر با استفاده از یک پورت USB وصل و فقط یک درایور برای همه امکانات نصب و راه ندازی کنید. این سادگی در راه اندازی از مزیت های بسیار پرینتر چندمنظوره است.

 

 پرینتر چندمنظوره

 

نکته قابل توجه این است که یک ذهنیت اشتباه در بین کاربران ماشین های اداری وجود دارد که دستگاه های چند کاره به دلیل تلفیق چندید دستگاه در یک دستگاه بسیار ضعیف بوده یا قطعات بکار رفته در آنها بسیار آسیب پذیر هستند. این دیدگاه کاملا اشتباه است و هیچ دلیلی برای وجود ضعف در پرینترهای جند منظوره وجود ندارد چرا که هر کدام از آنها مکانیزم مخصوص به خود را دارد فقط با استفاده از رابط های درست و برد های الکتریکی و برنامه نویسی های منظم و درست این قطعات در حجم بسیار کمتری و هزینه بسیار پایین تری با سازگاری کامل نسبت به یکدیگر قرار گرفته و به کاربران ارائه شده است.

 

البته این نکته که در پرینتر چندمنظوره استفاده مشترک قطعات از یکدیگر مورد نظر قرار گرفته نباید فراموش شود. به عونوان مثال در این دستگاه ها یک اسکنر وجود دارد که هم برای اسکن، هم برای فکس و هم برای کپی از آن استفاده میشود و همین عوامل باعث کاهش فضای اشغالی و همچنین کاهش هزینه میشود. پس دور از ذهن نیست که در صورت آسیب دیدن اسکنر باید انتظار آن را داشته باشید که هر سه بخش اسکن، کپی و فکس از دسترس خارج شود. ولی این احتمال به نسبت قرر دادن هر یک از این دستگاه ها بصورت جدا گانه به مراتب کمتر است و هزینه های نگهداری نیز بسیار کمتر است. چرا که بجای هزینه سرویس و تجهیزات مورد نیاز برای چند دستگاه شما فقط یک هزینه را خواهید داشت.

 

برای مطالعه مطالب بیشتر در خصوص پرینتر های چندمنظوره میتوانید به نشانی ویکی پدیا مراجعه کنید.

OldService Banner 01 1

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *