چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟

چگونه بهترین چاپگر را برای خود انتخاب کنید

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 9 دقیقه

چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟

چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟

مانند بسیاری از دستگاه‌های فناوری و ارتباطات که امروزه از آن استفاده می‌کنیم، انتخاب مناسب پرینتر اغلب به نیاز و نوع استفاده که از آن می‌کنید مرتیت شده و برای هر نیاز منحصر به‌ فرد است. امروزه انواع مختلفی از چاپگر ها در بازار وجود دارد، از دستگاه های  معمولی و بسیار ساده گرفته تا پرینترهای بسیار مجهز و پرسرعت.

در حالی که انتخاب و خرید یک چاپگر ممکن است طاقت فرسا و زمانبر به نظر برسد، یک نکته مهم وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید، ویژگی هایی که برای انتخاب و خرید اولویت بندی می کنید تأثیر زیادی بر رضایت طولانی مدت شما خواهند داشت. بنا بر این ارزشش را دارد تا در این انتخاب دقیق باشید.

در این نوشته هدف ما این است که به شما کمک کنیم چاپگری که قصد خرید آن را دارید، درست بررسی و انتخاب شده باشد تا برای سال‌ها مفید باشد و از انتخابی که داشتید خوشحال باشید. در واقع این سوال شما را که چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟ بصورت مختصر پاسخگو خواهیم یود.

 

برای پاسخ به چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟ لازم است تا معیار های زیر را در نظر داشته باشید :

 • سرعت چاپ 
 • رنگی یا سیاه و سفید
 • تک کاره یا چند منظوره
 • جوهر افشان، لیزری یا حرارتی
 • نوع کاغذ ، اندازه کاغذ و تعداد سینی های ورودی کاغذ
 • چرخه کاری و حجم پرینت (تعداد صفحه چاپ توصیه شده ماهانه برای پرینتر)
 • بهره وری انرژی
 • هزینه های کلی
 • پشتیبانی از کارتریج های قابل شارژ
 • نوع جوهر مصرفی (برای پرینترهای جوهر افشان

 

اما برای دانستن چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟ اجازه دهید ابتدا برخی از کاربرد های اصلی موارد نیاز و استفاده را بررسی کنیم:

 

کاربردهای مختلف چاپگر چیست؟

در ابتدا باید مشخص بکنیم که کحل استفاده از پرینتر مورد نظر برای خانه است یا داره و دفتر کار؟

برای استفاده در خانه

برای خانواده ها، یک چاپگر خانگی ساده و تک کاره یا در صورت نیاز به کپی و اسکن یک پرینتر چند کاره معمولی و البته از برند های معتبر می تواند کافی باشد .

ویژگی‌ های چند کاره بودن به شما کمک می‌کند عکس‌های خانوادگی، سوابق پزشکی، اسناد و مدارک شخصی را به سادگی کپی کرده یا انها را اسکن کرده و از آنها یک نسخه الکترونیکی ایجاد کنید.

 

برای استفاده در اداره و دفتر کار

با افزایش روزافزون حرفه‌ها و مشاغل فشار زیادی بر چاپگرهای معمولی اداری وارد می‌شود. در اکثر مشاغل اداری، بهتر است تعادل ایده آل بین سرعت چاپ و ظرفیت کاغذ پیدا شود. همچنین می توانید با انتخاب یک چاپگر چندکاره مناسب از هزینه های اضافی و  اتلاف وقت به شدت جلوگیری کنید.

برای دفاتر با تیم‌های کوچک یا متوسط، از ویژگی‌های مدیریتی گسترده‌ تری مانند ارتباط مستقیم شبکه و پشتیبانی فکس بهره خواهید برد. سرعت و ظرفیت فوق العاده پرینترهای لیزری همچنین به جلوگیری از ترافیک کاری کمک می کند و تضمین می کند که مجبور نخواهید بود منتظر چاپ دستورات خود بایستید یا کار دیگری برای انجام دادن پیدا کنید. در این مورد، ما گزینه های بهتر با ویژگی های چند منظوره را توصیه می کنیم.

در شرکتهای خیلی بزرگ، نیاز به گردش کار موثر اداری به ویژه در یک تجارت بزرگ یا در حال گسترش آشکار است. در این موارد، سیستم‌های چاپ جداگانه ممکن است مجبور باشند وظایف مختلفی را برای کل دفتر انجام دهند. نیاز چنین شرکت های اداری اغلب پرینتر های چند منظوره فرض می شود، از جمله فکس، کپی، اسکن، و چاپ به صورت رنگی یا سیاه و سفید. بسیاری از سازمان ها پرینترهای لیزری را برای کارایی بهتر در پروژه های بزرگ با سرعت چاپ و توان چاپ بالا ترجیح می دهند.

 

ویژگی های برتر هنگام خرید چاپگر مورد نیاز

از سرعت چاپ گرفته تا کیفیت چاپ و موارد دیگر، اینها 10 ویژگی مهمی هستند که باید هنگام جستجوی چاپگر مورد نیازتان برای فضای خود در نظر داشته باشید.

 

سرعت چاپ

سرعت چاپ که معمولاً بر حسب صفحه در دقیقه (ppm) اندازه گیری می شود، سرعت چاپ یک ویژگی کلیدی در تمام چاپگرها است که از یک نوع به نوع دیگر بسیار متفاوت است.

دستگاه‌های کوچک‌تر طراحی‌شده برای کار های روتین‌ با حجم کم ممکن است در برخی مدل ها 5 برگ در دقیقه چاپ کنند، در حالی که مدل‌های سازمانی ممکن است تقریباً در هر دقیقه 70 برگ در یا بیشتر را چاپ کنند.

اگر هر چند وقت یکبار فقط اسناد تک صفحه‌ای را چاپ می‌کنید، احتمالاً به دستگاهی کوچک‌ و مقرون به صرفه‌ نیاز دارید، سرعت چاپ پایین‌تر برایتان مهم نیست. کاربران حرفه ای و تجاری باید همیشه هنگام جستجوی بهترین نوع چاپگر، اعداد ppm را بررسی کنند. هرچه تعداد صفحات بیشتر باشد، سریعتر می توانید به کارهای دیگر خود بازگردید.

در حالی که سرعت چاپ بسیار مهم است، ولی این تنها عاملی نیست که برسرعت کار یک پرینتر تاثیر می گذارد. فرمت فایل چاپی نیز در تعیین سرعت نقش دارد، به ویژه زمانی که بین چاپگر رنگی یا سیاه و سفید انتخاب می کنید.

بسیاری از چاپگرها سرعت چاپ متفاوتی برای چاپ های رنگی در مقایسه با چاپ سیاه و سفید دارند. برای اکثر چاپگرها، چاپ یک تصویر دقیق به صورت رنگی بیشتر طول می کشد. به عنوان مثال چاپ یک متن سیاه و سفید ساده با فضای خالی زیاد، چاپ های رنگی پیچیدگی بیشتری دارند، به ویژه در مورد تصاویر و عکس ها.

خوشبختانه، این تفاوت معمولاً فقط یک اختلاف در سرعت چاپ برگه ها یا ppm است. و با پیشرفت فناوری، این تفاوت در چاپگرهای جدیدتر کمتر می شود. اگر چاپ های رنگی زیادی دارید، مطمئن شوید که هر دو عدد ppm را برای دستگاهی که به آن علاقه دارید بررسی کنید.

 

تک کاره یا چند منظوره

پرینتر تک کاره یا فقط پرینتر

 

 HP OfficeJet Pro 8210 printer
چاپگر HP OfficeJet Pro 8210

 

یک چاپگر تک کاره فقط عملکرد چاپ را ارائه می دهد که دارای چند مزیت متمایز است. از جمله مزیت های پرینتر های تک کاره میتوان به هزینه کمتر در هنگام خرید و همچنین در مدت زمان استفاده، سرعت چاپ مناسب و اندازه و ابعاد کوچکتر آن اشاره کرد. اگر در مجموعه شما دستگاه دیگری وجود دارد که با آن اسکن و کپی را انجام دهید انتخاب یک پرینتر تک کاره برای شما میتواند یک انتخاب مناسب باشد.

 

پرینتر چند منظوره

یک چاپگر چند منظوره اسکن و کپی را به عملکردهای اصلی چاپ اضافه می کند. برخی از آنها حتی امکان ارسال و دریافت فکس را هم دارند، اگر چه از آنجایی که با امکاناتی مانند ایمیل و استفاده از شبکه های اجتماعی تقاضا برای قابلیت فکس کم شده است ولی همچنان در برخی سازمانها و ادارات خواص تا حدودی مورد استفاده است، و همین امر باعث کمتر استفاده شدن از این قابلیت شده است.

پرینتر های چند منظوره یا چند کاره بدان معناست که می توانید اسناد را چاپ، اسکن و کپی کنید و همه این امکانات و قابلیت ها فقط با یک دستگاه ممکن میشود.

لازم به ذکر است که قابلیت فیدر یا ADF فقط در پرینتر هایی که قابلیت فکس را دارا هستند وجود دارد. قبلیت فیدر به شما این امکان را میدهد که یه دسته چند تایی از کاغذ هایی را که میخواهید اسکن، کپی یا فکس کنید را در قسمت بالایی پرینتر قرار داده و پرینتر بصورت اتوماتیک اقدام به برداشتن کاغذ ها بصورت مرتب کرده و تمامی آنها را اسکن، کپی یا فکس کند.

قابلیت فیدر یا ADF برای ارگانها، سازمانها و شرکتهایی که حجم زیادی از کپی یا اسکن را دارند بسیار مورد کاربرد است.

پرینتر های چند منظورده در مدل های تک رنگ یا سیاه و سفید و رنگی وجود دارد که بنا به کاربرد شما میتواند مورد انتخاب قرار گیرد.

جوهر افشان

هنوز رایج‌ترین و آشناترین مدل چاپگر در میان کابرانی که از گذشته با پرینتر ها سر کار داشته اند پرینتر های جوهر افشان است. در پرینترهای جوهرافشان از جوهر مایع برای بازسازی تصویر یا متن روی کاغذ استفاده می‌شود.

به طور کلی، چاپگرهای جوهر افشان از نظر هزینه اولیه در خرید پرینتر بسیار ارزان و مقرون بصرفه ای هستند و این تفاوت قیمتی در مرحله اول بسیار جذاب و خیره کننده است. ولی مشکل اصلی در هزینه جوهر ها و شرایط نگهداری و استفاده از این پرینتر ها است. شما عملا ما به التفاوت قیمت و ارزش واقعی دستگاه را در هنگام خرید جوهرها پرداخت می نمایید .

اگر نیاز شما چاپ عکس و تصاویر است و کیفیت تصاویر ارزش بالایی برای شما دارد مهم است که از پرینتر های جوهر افشان استفاده کنید. چاپگر های جوهر افشان تصاویر با کیفیت بالاتری تولید می کنند زیرا رنگ های جوهر را به طور یکپارچه تری از مدل های مشابه خودر در چاپ لیزری ترکیب می کنند. بعلاوه، بسیاری از آنها ابعاد و اندازه کوچکی دارند تا راحت تر در خانه و فضاهای اداری قرار داده شوند.

در پرینتر های جوهر افشان به دلیل مایع بودن جوهر ، درخشش و شفافیت رنگ ها بسیار بالا تر از تونر مورد استفاده در پرینتر های لیزری است و همین امر در اصل بزرگترین عیب پرینتر های جوهر افشان نیز محسوب میشود.

وجود جوهر مایع در پرینتر جوهر افشان باعث آن میشود که در اثر عدم استفاده از پرینتر برای مدت 1 تا 2 هفته باعث خشک شدن جوهر در نازل های هد شده و مسیر خروج یا چاپ را مسدود نماید که هیمن امر علاوه بر ایجاد هزینه های بالا برای تعمیر و برگرداندن هد کیفیت چاپ را نیز کاهش میدهد. علاوه بر آن از آنجایی که حلال اغلب جوهر های مورد استفاده در پرینتر های جوهر افشان آب است در صورتی که برگه چاپ شده توسط این پرینتر های باآب برخورد کرده یا مقداری آب روی آنها ریخته شود جوهر چاپ شده در سطح کاغذ با اب حل شده و در سطح کاغذ پخش میوشد و همین امر باعث خرب شدن برگه چاپ شده میشود. به همین رو استفاده از این دست پرینتر ها برای استفاده در واحد های مالی یا برای صدور اسناد به هیچ عنوان توصیه نمیشود.

 

مایع بودن جوهر مورد استفاده در پرینتر های جوهرافشان باعث میشود تا امکان چاپ در کاغذ های گلاسه امکان پذیر باشد، در حالی که تونر در پرینتر های لیزری امکان نفوظ در بافت کاغذ های گلاسه را ندارد و این مزیت عمده پرینتر جوهر افشان است که استفاده از این پرینتر را در عکاسی ها، اتلیه ها و شرکت های طراحی و تبلیغاتی بسیار ارزشمند مینماید. زیرا چاپ در کاغذ های گلاسه با درخشش رنگ بالا برای مخاطب بسیار جذاب و وسوسه برانگیز است.

اما از آنجایی که جوهر حتی به مقدار کم هم در کاغذ پخش می شود، برای ترسیم خطوط و نمودارهای خیلی دقیق و ظریف اصلا مناسب نیستند. برای مثال در شرکت های مهندسی و ساختمان سازی که نقششه های با ظرافت بالا و خطوط بسیار ظریف پرینت میشود، چاپگر لیزری مناسب‌تر هستند .

 

 

چاپگر لیزری :

 

HP LaserJet Pro M15w
چاپگر HP LaserJet Pro M15w

 

پرینت لیزری اولین بار توسط HP در سال 1984 معرفی شد، پرینترهای لیزری HP از تونر و پودر ثابت که توسط یک هیتر بسیار قوی گرم شده است برای چاپ خود استفاده می کنند. اگر چه قیمت اولیه دستگاه پرینتر لیزری کمی بالاتر از یک چاپگر جوهر افشان است،اما  چاپ لیزری می تواند در دراز مدت به طور قابل توجهی مقرون به صرفه تر باشد، زیرا تونر ارزان تر از جوهر است. این چاپگرها سرعت چاپ بالاتری را داشته و زمان و ظرفیت سریع تری را برای برنامه های سازمانی فراهم می کنند. کارتریج های آنها اغلب قابل آن را دارد که چند بار شارژ مجدد شوند .

اگر دقت و ظرافت در ترسیم مد نظر شماست پرینترهای لیزری از جوهرافشان پیشی می گیرند.  ترسیم خطوط  خیلی ریز برای نمودارها و بردارها به ویژه در چاپ های سیاه و سفید با چاپگرهای لیزری امکان پذیر میشود.

چاپگر HP LaserJet Pro M15w یک گزینه خانگی عالی است که تک کاره، فشرده و سریع است.حداکثر 19 PPM  (امکان چاپ 19 برگه در دقیقه) را دارد. همچنین به طرز شگفت انگیزی مقرون به صرفه است.

 

 

این سوالات را هم مد نظر داشته و در مورد آنها بررسی بفرمایید ؟

 • نوع کاغد مورد استفاده در پرینتر ؟

 

 • چه مقدار کاغذ برای ذخیره کردن چاپگر خود نیاز دارید؟

 

 • سینی های خروجی آن چند تعداد صفحه ظرفیت دارد؟

 

 • بر روی چه نوع کاغذهایی می تواند براحتی پرینت کند؟

 

 • امکان پشتیبانی کارتریج را دارد؟

 

اهمیت حجم و چرخش کار ماهیانه پرینتر

ویژگی‌هایی مانند چرخه کار ماهانه و حجم توصیه‌شده ماهانه صفحه به شما نشان می‌دهد که چاپگر امکان چه مقدار حجم چاپ را دارد. در حالی که چرخه وظیفه حداکثر سطح خروجی را نشان می دهد، حجم چاپ ماهانه شما باید تا حد امکان به حجم توصیه شده نزدیک باشد و تلاش کنید که از آن تجاوز نکند تا پرینتر شما در سلامت کامل همیشه آماده کار باشد.

چرخه کار ماهانه در دستگاه های متفاوت با یکدیگر فرق دارد. برخی از چاپگرهای خانگی و اداری ممکن است برای 1000 صفحه در ماه رتبه بندی شوند، که ممکن است زمانی که بزرگترین کارهای چاپ شما یک یا دو صفحه همزمان باشد این عدد بسیار زیاد به نظر برسد.

در عین حال، برخی از بزرگترین چاپگرهای سازمانی تا 200000 صفحه یا بیشتر در ماه را برای شما امکان پذیر میکنند که این حجم از چاپ برای یک مرکز اداری شلوغ می تواند یک عدد مناسب باشد.

 

بهره وری انرژی و هزینه های جنبی

می توانید با انتخاب دستگاه هایی با آمار کارایی بهتر، هزینه های ماهانه را کاهش دهید، در خصوص ضرورت استفاده از مدیریت چاپ و کاهش هزینه ها توصیه های زیادی شده ، اگر میزان استفاده از چاپگر در کار شما به روزی متوسط ۲۰ برگ پرینت می رسد اصلا در این رابطه نگرانی زیادی وجود ندارد، ولی اگر حجم اسناد چاپی شما خیلی زیاد بوده و کیفیت و سرعت بسیار مهم است حتما از مشاوره کارشناسان جهت راهنمایی بهتر استفاده نمایید تا بتوانید با خیال راحت بهترین پرینتر را با شرایط استفاده ایدعال تهیه نمایید .

 

چگونه مناسب ترین چاپگر را انتخاب کنم ؟

مرکز خدمات کهن

باتوجه به حضور کارشناسان و متخصصین فنی کارآزموده در مجموعه افتخار داریم تا یکی از با کیفیت ترین سرویس ها و خدمات در زمینه تعمیر و سرویس پرینتر، اسکنر و ماشینهای اداری برندهای HP – CANON– EPSON – BROTHER– SAMSUNG و… را به مشتریان محترم ارایه نماییم .

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در زمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

 

منبع ترجمه و اقتباس: https://www.hp.com/us-en/shop/tech-takes/printer-buying-guide

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *