چگونگی استفاده از اسکنر

how-to-work-scanners

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چگونگی استفاده از اسکنر :

 

برای آنکه چگونگی استفاده از اسکنر را بدانیم ابتدا لازم است تا بدانیم که اسکنر دستگاه کوچکی شبیه به دستگاه کپی است با این تفاوت که خروجی تصویر را به عنوان یک فایل تصویر یا متن درون کامپیوتر به شما ارائه میکند. بنابر این اسکنر یک فایل مشابه تصویر اصلی را درون کامپیوتر شما بارگزاری میکند. برای این کار لازم است تا اقدامات زیر را به ترتیب پیگیری کنید.

چگونگی استفاده از اسکنر


  • اسکنر را از طریق کابل به کامپیوتر وصل کنید. اکثر اسکنرها از طریق کابل USB کار میکنند و در برخی دیگر امکان ارتباط از طریق LAN یا شبکه نیز وجود داد.

 

  • اسناد یا تصاویری را که میخواهید اسکن کنید درون اسکنر قرار دهید، دقیقا مانند اینکه بخواهید کپی بگیرید. در صورتی که دستگاه اسکنر خاموش است ، آن را روشن کنید.

 

برای قرار دادن اسناد در اسکنر دقت کنید که جهتی که میخواهید اسکن شود را رو به پایین قرار دهید.

 

در برخی اسکنر ها دکمه ای برای روشن یا خاموش کردن پرینتر وجود ندارد. این مدل اسکنر ها به در زمان اتصال با کامپیوتر بصورت خودکار روشن و فعال میشوند.

 

  • در صورت وجود دکمه Scan روی اسکنر، آن را فشار دهید. این دکمه راه حلی کوتاه  برای دریافت یک تصویر اسکن شده درون سیستم است.

اگر دکمه ای روی اسکنر وجود ندارد لازم است تا نرم افزار اسکن را روی سیستم اجرا کرده و از طریق آن اقدام به اسکن کنید.

 

  • در نرم افزارهای اسکن قابلیتی برای پیش نمایش فایل اسکن شده وجود دارد. این قابلیت به شما این امکان را میدهد که قبل از اینکه اقدام به ایجاد فایل اسکن در سیستم بکنید، یک پیش نمایش از آن را مشاهده کرده و اگر تنظیمات کادر، نور یا رنگ ها درست نیست اقدام به اصلاح آن کنید.

 

  • انتخاب کادر اسکن در نرم افزار اسکنر این امکان را به شما میدهد تا دقیقا اقدام به اسکن و ساخت فایل از آن بخشی را بکنید که قصد دارید تا آن را اسکن کنید. در این حالت کمترین میزان استفاده از اسکنر را داشته و زمان اسکن نیز به شدت کمتر میشود، همچنین حجم فایل دریافتی در سیستم نیز کمتر بوده و دیگر نیاز به اصلاح آن را نخواهید داشت.

 

  • انجام دیگر تنظیمات اسکن که شامل اسکت بصورت رنگی، سیاه و سفید یا نوشته است و یا تنظیمات مربوط به تراکم تصویر یا DPI که بسته به نوع فایل اسکن شده متفاوت است ولی به عنوان نمونه میتوانید آن را حدود 200 DPI تنظیم کنید.

 

  • اقدام به اسکن کنید. با فشردن دکمه Scan در پایین صفحه میتوانید شروع به اسکن کنید. با این کار موتور اسکنر شروع به حرکت کرده و بخش اسکنر را در پایین شیشه به حرکت در آورده که این به معنی شروع فرایند اسکن است.

 

  • پس از پایان اسکن فایل مورد نظر در سیستم شما ایجاد میشود. در صورتی که قبلا نام پیش فرض و مسیر ذخیره را برای نرم افزار مشخص نکرده باشید از شما یک نام و یک مسیر برای ذخیره فایل ایجاد شده میخواهد. در غیر این صورت با نام پیش فرض و در مسیر تعریف شده اقدام به ایجاد آن میکند.

 

اسکن کردن یک فرایند تقریبا ساده است فقط باید دقت کنید که تنظیمات آن متناسب با نیاز شما باشد.اسکن کردن با کیفیت بالا میتواند برای شما به تولید فایل های با کیفیت می انجامد ولی حجم فایل ها و مدت زمانی که دستور اسکن در حال اجراست بسیار بیشتر خواهد بود.

نکته دیگری که لازم است به آن دقت کنید این است که ایجاد این فایل ها در سیستم و بخصوص در صفحه اصلی کامپیوتر میتواند باعث کم شدن فضای خالی هارد شما شده و این اقدام میتواند باعث کند شدن سیستم یا حتی قفل شدن یا هنگ کردن سیستم شود. پس حتما در محل ذخیره فایل ها دقت کنید.

چگونگی استفاده از اسکنر

اسکنرها وسایلی با ساختار ساده هستند ولی ممکن است در اثر ضربه یا نوسانت الکتریکی آسیب ببینند. در صورتی که در هر یک از مراجل بالا با مشکل مواجه شدید یا کیفیت فایل اسمکن شده مورد تایید نبود، میتوانید با مرکز خدمات OldSevice تماس گرفته و از کارشناس این مرکز کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *