یک کارتریج چند بار شارژ می شود؟

یک کارتریج چند بار شارژ می شود؟

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

یک کارتریج چند بار شارژ می شود؟

بطور معمول کارتریج پرینترهای لیزری را می توان بارها و بارها شارژ کرد. فقط ساییدگی و آسیب قطعات وجود دارد که با فرسودگی بیش از حد آنها به طبع باید تعویض شوند. بدنه کارتریج را می توان برای مدت طولانی استفاده کرد زیرا بدنه کارتریج فرسودگی زیادی ندارد. همه قطعات هم عمدتا قابل تعویض هستند ، بنابراین شما می توانید هر قطعه را پس از اتمام عمر مفید آن و یا آسیب دیدن  تعویض کنید.

بنابراین سوال این است که چه زمانی متوجه خواهید شد عمر مفید قطعات و یا بدنه کارتریج به پایان رسیده است. طبعا افراد حرفه ای و کارشناس با دیدن یک برگه پرینت شده می توانند مشکلپرینتر و یا فرسوده بودن قطعات کارتریج  را تشخیص  دهند اما شما چگونه باید تشخیص بدهید؟ در این نوشته تلاش کرده ایم در حد ممکن بصورت خیلی ساده برخی شانه ها را برای شما بیان کنیم.

این توضیحات را ببینید تا شما هم بتوانید با کمی دقت و حوصله متوجه ایراد ها شوید ، بدیهی است در همه مراحل کارشناسان مجموعه آماده می باشند تا در یافتن ایراد به شما کمک نمایند

مشاوره رایگان

 • قطعات مهم تشکیل‌دهنده کارتریج‌ لیزری
  • درام (Drum)
  • کارتریج تونر (Toner Cartridge)
  • دکتر بلید (Doctor Blade)
  • مگنت (Magnet)
  • واحد فیوزر (Fuser Unit)
  • فوم رولر (Foam Roller)
  • بلید (Cleaning Blade)
  • شاتر درام (Shutter Drum)
  • تسمه انتقال (Transfer Belt)
  • سطل زباله (Waste Toner Bin)
  • تراشه الکترونیکی (Electronic Chip)

قطعات کارتریج -یک کارتریج چند بار شارژ می شود؟

 •  درام (Drum)

یک غلتک سبز یا آبی است که در کارتریج قابل مشاهده است. درام قطعه مهمی در کارتریج های چاپگر لیزری است .

اگراین استوانه معیوب باشدیا خط داشته باشد. حتی اگر بهترین تونر و پودررا در اختیار داشته باشید هم نمی تواند چاپ با کیفیتی  را  ایجاد نماید. درام یک  استوانه ای است که در  انواع مختلف چاپگرها یافت می شود. این بخش مسئول فرآیند چاپ اولیه است .

سطح آن صاف، براق، بدون خراش و رسانای نور است. پوشش استوانه ای ازجنس سلنیوم یا مواد مشابه بسیار حساس به نور دارد که الکتریسیته را هدایت می کنند،  این استوانه  سبز یا آبی براق نقشی حیاتی در فرآیند چاپ ایفا می کند، چرا که تصویر را از پردازنده به کاغذ منتقل می کند.

تفاوت اصلی بین کارتریج و درام

. کارتریج (Toner Cartridge): کارتریج تونر، وظیفه نگهداری پودر تونر را در پرینتر برعهده دارد. پودر تونر برای چاپ متن و تصاویر روی کاغذ استفاده می‌شود. کارتریج قابل شارژ مجدد است و پس از تمام شدن پودر، می‌توان آن را شارژ کرده و مجدداً استفاده کرد.

. درام (Drum): درام وظیفه انتقال پودر تونر را از کارتریج به کاغذ در پرینتر برعهده دارد. درام در برخی از پرینترها به صورت جدا از کارتریج نصب شده است و در برخی دیگر توسط کارتریج نگهداری می‌شود.

در مورد درام‌های جدا از کارتریج، معمولاً دوام بیشتری نسبت به درام‌های روی کارتریج دارند. درام‌های جدا از کارتریج معمولاً بعد از ۴ تا ۵ بار شارژ، نیاز به تعویض دارند، در حالی که درام‌های روی کارتریج بعد از حداکثر۳ بار شارژ باید تعویض شوند.

با این اطلاعات در مورد درام با کمی دقت می توانید ایرادات سطح آنرا مشاهده نمایید.

 • مگنت (Magnet)

عمری به نسیت طولانی دارد اگر آسیب ندیده باشد استهلاک آن کمتر است و ، برای حدود ۱۰ الی ۱۵  بار و گاهی بیشتر که کارتریج شارژ می شود جواب می دهد. ولی اگرغلتک مگنت مشکل داشته باشد، لکه های تیره روی برگه کاغذ بیشتر از 10.12 تکرار می شود. و این نشانه مشکل داشتن است که اگر با تمیز کردن حل نشود باید تعویض گردد.

 • دکتر بلید (Doctor Blade)

یا تیغه پاک کن درام. این تیغه هنگام چاپ درام را تمیز می کند. بنابراین پودر باقی مانده روی درام توسط قسمت لاستیکی تیغه تمیز می شود.

هر تیغه دکتر بلید به طور معمول  برای جلوگیری از خوردگی از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. این مهم است زیرا اگر زنگ زدگی روی تیغه ایجاد شود ، مانع از فراهم نمودن جریان و بار مناسب در تونر می شود و می تواند به کارتریج آسیب برساند.

اگر این قطعه  آسیب دیده باشد، خط ممتد عمودی کاملا تیره روی کاغذ خواهید داشت.

فوم رول که همان غلطک شارژ اولیه (Primary Charge Roller)

رول فوم که با نام رول شارژ اولیه (PCR)نیز شناخته می شود، مسئول تمیز کردن تصویر چاپ شده از استوانه درام و آماده سازی آن برای چاپ بعدی است. این غلطک از چندین لایه و سطوح مختلف تشکیل شده است که عملکرد صحیح درام را تضمین می کند. این لایه ها در صورت بروز هرگونه مشکل با درام از هرگونه اتلاف بار الکتریکی جلوگیری می کنند. اگر غلتک فوم کیفیت پایینی داشته باشد یا لایه های آن توسط مواد شیمیایی آسیب دیده باشند ، درام  نیز با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین، کنترل و نگهداری این قطعه با دقت بالا ضروری است و خرید کارتریج هایی با PCR باکیفیت بسیار مهم است. قابل توجه است که  غلتک های فوم با کیفیت خوب از یک میله فولادی برای انتقال ولتاژ به داخل کارتریج استفاده می کنند.

 PCR. اگر مشکلاتی داشته باشد. نقطه روشنی روی یک طرف کاغذ با رگه های سیاه خواهید داشت. همچنین اگر در اثر مرور زمان روکش آن خیلی نرم شود، تصویر در چاپ شروع به تکرار در صفحه می‌کند…مانند پژواک… از بالا به پایین روشن‌تر و روشن‌تر می‌شود و به خصوص تصویر تیره در صفحه تکرار می‌شود.

قطعه بلید کارتریج

قطعه بلید کارتریج یک قطعه لاستیکی و معمولا شفاف است که به یک قطعه فلزی متصل شده است. هنگامی که فرآیند چاپ در حال اتمام است، تیغه با تماس خیلی دقیق و محسوسی که با دارم دارد هر تونر اضافی را از سطح استوانه درام تمیز می کند تا از ریختن آن بر روی کاغذ در طول چرخه چاپ بعدی جلوگیری کند.

اگر این تیغه آسیب ببیند، نمی تواند هیچ تونر اضافی را از سطح استوانه تمیز کند. در نتیجه، صفحه چاپ شده سیاه به نظر می رسد یا خطوطی از بالا به پایین دارد.

 اگر با وجود تونر در کارتریج، چاپ خیلی کمرنگ باشد. ممکن است این تیغه فرسوده شده باشد. یا حتی اگر خطوط عمودی روشن در چاپ وجود دارد، می توانید  آن را بررسی کنید.

 فنرهای  جانبی

 فنرهای جانبی. اینها فنرهای فشاری هستند که درام و غلتک آهنربا را به یکدیگر فشار می دهند. آنها در دو طرف کارتریج نصب می شوند. یکی در سمت چپ و دیگری در سمت راست. اگر برگه ای که پرینت نموده اید از یک طرف روشن و از طرف دیگر تیره است. احتمال زیاد یا پودر تونر تمام شده یا فنر به درستی نصب نشده است.

علائم کمی وجود دارد که ناشی از ایراددر چرخ دنده ها و فنرها و اتصالات کوچک باشد. اما تقریباً همه مشکلات قابل تشخیص و تعمیر هستند. و برای مدت طولانی قابل استفاده می باشند و دقیقا به همین خاطر است که شارژ کارتریج مقرون بصرفه است مگر در موارد نادر.

توجه داشته باشید که این توضیح هات فقط برای چاپگرهای کانن و hp بیشتر کاربرد دارداست. ودر بیشتر پرینترهای سامسونگ نا حدودی ششرایط متفاوت است ، چاپگر سامسونگ اغلب دارای تراشه الکترونیکی حساسی می باشند  که هر بار باید تعویض شود. به علاوه دارای سیستم قفل پلاستیکی کارتریج است که در حین باز و بسته شدن می شکند. در حالی کارتریجهای hp  , canon   تقریبا همه دارای پیچ اتصال هستند و می توان آنها را بارها بدون  هیچ آسیبی باز و بسته کرد.

 • نکته:

 • هنگام شارژ مجدد و پر کردن  کارتریج توسط شخص ثالث، این نکته بسیار مهم است، که پودر مورد استفاده بیشترین سازگاری را با پرینتر داشته باشد زیرا استفاده از پودر تونر مختلف و ناسازگار می تواند منجر به خرابی چاپگر و قطعات آن شود.
 • از آنجا که در پرینترهای مختلف ولتاژهای انتقال تونر داخلی چاپگر  و سیستم فیوزینگ با دمای ذوب تونر به طور خاص کالیبره می شوند بنابراین بسیار اهمیت دارد که جنس تونر مورد استفاده جهت شارز مجدد کارتریج با این استاندارد کالیبراسیون همخوانی لازم را داشته باشد.

سخن پایانی

اولا در حد امکان از شارژ کارتریج توسط افراد متفرقه و غیر کارشناس خودداری نمایید.

ترجیحا در محل خانه یا دفتر کار از شارژ کارتریج خودداری نمایید چون احتمال ایجاد آلودگی بهداشتی زیاد است جهت اطلاعات بیشتر در این رابطه می توانید مقاله  شارژ کارتریج در محل و مضرات آن  را مطالعه نمایید 

درنهایت اینکه مجموعه ما شارژ کارتریج را با استفاده از محیط ایزوله و دستگاه وکیوم هوا و با استفاده از تونرهای با کیفیت ودرحد تونر اورجینال و با ضمانت واقعی  انجام می دهد جهت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید تا توضیحات لازم را در اختیار شما قراردهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *