10 مشکل در پرینتر ها و روش برطرف نمودن آنها

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 7 دقیقه

10 مشکل در پرینتر ها و روش برطرف نمودن آنها :

 

10 مشکل در پرینتر ها و روش برطرف نمودن آنها

راهکارهای مشخص شده در مقاله 10 مشکل در پرینتر ها و روش برطرف نمودن آنها مواردی است که اغلب کاربران پرینتر در مقاطع مختلف  با آنها مواجه می شوند.

زمانی که در دفتر کارتان پرینتر نمیتواند دستور چاپ را به درستی اجرا کند، آرامش داشته باشید چرا که این مشکل خاصی نیست.و اگر شما یک پرینتر چند کاره دارید و شما میتوانید با آن کپی و اسکن را انجام دهید ولی امکان چاپ کردن را ندارید، زمان را برای مجموعه کاری خود از دست ندهید و خودتان مشکل را برطرف کنید.

فقط کافیست که شما دست های خودتون رو به نشانه تسیم شدن بالا ببرید ( پرینتر خودتون رو به دیوار بکوبید) . شما میتوانید با داشتن اندکی اطلاعات از نحوه رفع خطا پرینترها خودتان مشکل را حل کنید.

برای کم به شما در راه ندازی پرینتر در کمترین زمان ممکن، ما لیستی از 10 مشکل رایج در پرینترها و نحوه رفع آنها در زیر آماده کرده ایم.

 • پرینتردر دسترس نیست.
 • پرینتر اقدام به چاپ نمیکنید.
 • کیفیت چاپ پرینتر بد است.
 • مشکل امنیت چاپگر.
 • اسکنر کارنمیکند.
 • کاغذ ها درون پرینتر جمع میشوند.
 • سرعت چاپ پرینتر خیلی کم است.
 • هزینه چاپ به شدت زیاد است.
 • امکان چاپ از طریق گوشی وجود ندارد.
 • چاپ از طریق وایرلس خیلی زمان بر است.

 

 • پرینتردر دسترس نیست :

برای آنکه به مشکلات رایج  پرینترها و راه حل آنها بپردازیم ابتدا باید از امکانات اولیه چاپ اطمینان حاصل کنیم.

 • پرینتر روشن است؟
 • کاغذ برای چاپ درون پرینتر وجود دارد؟
 • کابل های ارتباطی همگی وصل هستند؟
 • پرینتر به صورت درست به شبکه بی سیم وصل است؟ (در صورت استفاده از پرینتر بصورت بی سیم)
 • کارتریج یا جوهر درون پرینتر قرار دارد؟

با بررسی نکات بالا میتوانید مشکلاتی را که اغلب کاربران با آنها مواجه میشوند و کارکرد آنها را دچار اختلال میکند بررسی و رفع نمایید. چنانچه با بررسی این موارد موفق به رفع مشکل نشدید لازم است تا از یک کارشناس و یا متخصص پرینتر کمک بگیرید.

 

 • پرینتر اقدام به چاپ نمیکند :

آیا در صفحه نمایش خطایی نمایش داده میشود یا تصور میکنید مشکل مربوط به راه اندازی پرینتر است؟ در این حالت ساده ترین کار فشار دادن دکمه روشن و خاموش پرینتر ( راه اندازی مجدد پرینتر) است. لازم است پیش از آنکه دستور چاپ را به پرینتر دیگری که دارید ارسال کنید بررسی کنید که چاپگر را به درستی انتخاب کرده اید.

در صورتی که پرینتر شما صفحه نمایش دارد، پیش از آنکه برای مرتبه دوم به سراغ پرینتر بروید و با خروجی خالی پرینتر روبرو شوید ، میتوانید خطایی که وجود دارد را روی صفحه نمایش پرینتر ببینید ، خوشبختانه این اعلام ها به شما نمایش میدهند چه خطایی در فرایند چاپ رخ داده است. در صورتی که با رفع خطا همچنان موفق به چاپ ندی، ابتدا پرینتر را خاموش کرده و کانکتور برق را جدا کنید، بری چند دقیقه پرینتر را در همین حالت رها کنید و مجددا تلاش کنید.

 

 

 • کیفیت چاپ پرینتر بد است :

 

این ممکن است بی اهمیت جلوه کند ولی نوع  و کیفیت کاغذی که بر روی آن چاپ صورت میگیرد میتواند تاثیر بسیاری در کیفیت خروجی ایجاد کند.استفاده از کاغذ های ارایه شده توسط شرکت سازنده پرینتر شما مشکلات کمتری را به نسبت سایر کاغذ ها برای پرینتر شما داراست.

اما آیا چیز مهمتری هم وجود دارد؟   بله، انجام تنظیمات چاپ متناسب با چیزی که میخواهید چاپ کنید بسیار مهم است. در واقع شما باید تنظیمات چاپ را مطابق با نوع چاپ قرار دهید.

 

این مهمتر از انتخاب کاغذ درست و با کیفیت است.به عبارت درست تر انتخاب درست تنظیمات چاپ توسط کاربر در کیفیت خروجی چاپ به مرااتت از انتخاب نوع کاغذ مهمتر و تاثیرگذارتر است.

آیا شما تصاویرتان برا برای ارایه در یم جلسه میخواید یا فقط یک پشتیبانی از صفحات ایمیل شماست؟

در صورتی که تصاویر را با کیفیت بالا و روی کاغذ گلاسه چاپ کنید ولی تنظیمات چاپ روی کاغذ تحریر (پیش نویس) گذاشته باشید کیفیت چاپ شما اصلا مورد رضایت نخواهد بود. پس برای داشتن یک چاپ با کیفیت لازم است تا علاوه بر داشتن یک تصویر با کیفیت و یک کاغذ گلاسه خوب، تنظیمات چاپ را نیز در حالت با کیفیت (High Quality) قرار دهید.

 

 • مشکل امنیت پرینتر :

اکثر چاپگر ها دارای لایه های امنیتی هستند که از ابتدا توسط شرگت سازنده روی آنفا قرار داده شده است تا از دسترسی های غیر مجاز جلوگری نمایند. با این حال، باید توجه نمایید که در صورتی که امنیت شبکه خود را درست و اصولی قرار ندهید ، یک هکر به سادگی میتواند از طریق چاپگر شما مشابه استفاده از یک راه میانبور وارد شبکه و سیستم های شما شده و به اطلاعات شما دست یابد. ابتدایی ترین روش برای جلوگیری از این اتفاق آن است که پسورد ورودی پرینتر را از حالت پیش فرض تغییر دهید و همیشه سیستم امنیتی پرینتر را آپدیت کنید.

اگر دانش کافی برای انجام این اقدامات را ندارید ، لازم اسن تا از دانش یک نیرو کارشناس شبکه های کامپیوتری یا متخصص تعمیرات و راه اندازی پرینتر کمک بگیرید تا تنظیمات لایه ای امنیتی شما را انجام دهد. این افراد میتوانند گذرگاه های امن را به شما معرفی و از به روز بودن سیستم امنتی شما اطمینان حاصل نمایند.

 

 • اسکنر کار نمیکند:

چنانچه شما یک پرینتر چند کاره دارید و با پرینتر خود میتوانید اقدام به پرینت و کپی نمایید، ولی اقدام به اسکن نمیکند، این احتمال وجود دارد که نرم فزارهای اسکنر روی سیستم مورد نظر آسیب دیده باشند، برای این منظور بهترین اقدام حذف نرم افزارهای قبلی و نصب مجدد آنهاست.

در صورتی که با این اقدامات مشکل حل نشد، شما نیازمند آن هستید که از کارشناس پرینتر یا کامپیوتر کمک بگیرید.

 

 

 • کاغذ ها درون پرینتر جمع میشوند:

گیر کردن کاغذ درون پرینتر بسار مشکل رایجی میباشد، اما نکته قابل توجه این است که محل دقیق گیر کردن کاغذ درون پرینتر بسیار مهم و نشان دهنده علت بروز این مشکل میباشد.

باید دقت داشت که اصلی ترین عامل گیر کردن کاغذ درون پرینتر وجود یک جسم خارجی در مسیر چاپ است. همچنین استفاده از کاغذ های تا خورده، مچاله شده یا بیش از حد استاندارد ضخیم یا نازک نیز میتوانند باعث گیر کردن کاغذ در پرینت باشد.

در صورتی که از کاغذ های با ضخامت بالا استفاده میکنید ، بهتر است که آنها را از سینی دستی وارد پرینتر کنید.

 

 • سرعت چاپ پرینتر خیلی کم است:

در پرینتر های جوهر افشان به دلیل بازه زمانی که نیاز است تا جوهر چاپ شده بر روی کاغذ خشک شود، سرعت چاپ پایین است ولی این امر در پرینتر های لیزری نیر ممکن است اتفاق بیفتد.

لازم است که به این نکته دقت نمایید، همانگونه که در بحث مربوط به کیفیت چاپ توضیح داده شد، قرار داده کیفیت چاپ در حالت با کیفیت بالا باعث کندتر شدن سرعت چاپ میشود و این امر موضوعی کاملا طبیعی است.

در پرینتر های لیزری نیز میتواند حجم فایل دریافتی برای چاپ و یا تنظیمات پرینتر منوط به چاپ یک طرفه یا دوطرفه در سرعت چاپ تاثیر گذار است، چرا که به عنوان نمونه زمانی که شما پرنتررا در حالت چاپ دو طرفه قرار میدهید اندکی زمان برای برگرداندن کاغذ و چاپ طرف دوم لازم است که این امر منجر بع کاهش سرعت چاپ میشود.

در صورتی که مقصود شما کمترین زمان چاپ باشد، هر چه تنظیمات ساده تر و کیفیت چاپ کمتر باشدف این رضایت مندی بیشتر حاصل میشود.

 

 • هزینه چاپ به شدت زیاد است:

پیش از آنکه اقدام به خرید مجدد کارتیج نمایید که هزینه بالایی را برای شما ایجاد میکند، ابتدا به این موارد توجه فرمایید:

 • آیا حجم قابل توجهی از پرینت های شما میتوانند با کیفیت پیش نویس چاپ شوند؟
 • آیا شما به تمامی صفحات اسناد احتیاج دارید یا فقط صفحات خاصی مد نظر هستند؟
 • آیا امکان استفاده از دوطرف کاغذ را در چاپ اسناد خود دارید؟
 • آیا کارتیج مورد استفاده در پرینتر شما جنس مرغوب و با کیفیت مورد تایید است و یا آن را از یک مرکز معتبر تهیه کرده اید؟

در صورتی که شما از پرینترهای جوهر افشان استفاده میکنید و کارتریج های طرح یا تقلبی استفاده میکنید این امر میتواند منجر به گرفتگی یا خشک شدن سریع جوهر در نازل های چاپ شده و باعث گردد که شما مجبور به تعویض مکرر آنها شوید که این امر هزینه بسیاری را ایجاد میکند.

باید دقت داشته باشید که رعایت درستتنظیمات چاپ توسط همه افراد مجموعه و یا کاربران پرینتر لازم است و این امر میتواند هزینه های شما را کاهش دهد.

در صورتیکه شرکت شما امکان استفاده از نرم افزار های اتوماسون اداری را دارد، این امر میتواند به شدت میزان پرینت را در مجموعه شما کاهش داده و هزینه های چاپ را نیز کاهش دهد، همچینین این امر به صنعت سبز و زمین پاک نیز کمک های بسیاری را میتواند داشته باشد.

 

 • امکان چاپ از طریق گوشی وجود ندارد:

میتوان عنوان کرد که تمام شرکت های تولید کننده پرینتر به نام،  یک نرم افزار ارائه کرده اند که از طرق آن میتوانید با استفاده از گوشی های همشمند به پرینتر وصل شده و دستور چاپ ارسال نمایید. البته لازم است که پرینتر شما این قابلیت را داشته داشد.

در برخی از مدل های پرینتر این امکان وجود دارد که پرینتر و موبایل با استفاده از شبکه وای فایی که توسط پرینتر راه اندازی میشود با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و در برخی مدل های دیگر نیاز به یک مودم وایرلس به عنوان واسط  نیاز میباشد.

در صورتی که برای چاپ از طریق گوشی خود مشکل دارید، از برقرار بودن ارتباط بین پرینتر و گوشی اتمینان حاصل نمایید، همچنین بررسی نرم افزار و به روز بودن آن نیز میتواند تاثیر گذار باشد.

 

 • چاپ از طریق شبکه وایفای خیلی زمان بر است:

درصورتی که چاپ با استفاده از اتصال USB با سرعت مناسب انجام میشود ولی چاپ بی شیم به طرز وحشتناکی کند است، در این صورت پرینتر هیچ مشکلینداشته و برای برسی مشکل لازم است تا ارتباطات شبکه و بستر ارتباطی بررسی شود. همچنین فاصله بین مودم وایرلس و پرینتر و گوشی میتواند عامل این کندی باشد (آنها به هم نزدیک کنید).

در صوتی که نزدیک کردن پرینتر و مودم و گوشی به یکدیگر تاثیری در سرعت نداشت لازم است تا بستر ارتباط بیسیم را بررسی کنید ، برای این منظور باید پروتکل های ارتباطی، فرکانس ارتباط و بروز رسانی شبکه انجام پذیرد.

در صورتی که دانش کافی از شبکه های کامپیوتری را ندارید لازم است تا از کارشنا شبکه کمک بگیرید.

در صورتی که با اقدامات بالا هیچ مشکلی برطرف نشد یا طول عمر پرینتر شما بسیار بالاست لازم است آن را تعویض کنید، ولی در نظر داشته باشید که با جایگزین بعدی حتما قرارداد سرویس بگیرید.

دانستن نحوه رفع مشکلات پرینتر ها گاهی اوقات دقیقا به همین سادگی است که در هنگتم بروز مشکل با چه کسی تماس حاصل بگیرید. تماس با کاشناسی که بصورت کامل با دستگاه شما آشناست در زمان و هزینه های شما بسیار صرفه جویی میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات چاپ مدیرت شده و مزایای آن میتوانید با شماره های ما تماس حاصل نمایید.

در صورتی که هریک از مشکلات عنوان شده به دفعات در چاپگر شما تکرار میشود، زمان آن رسیده که با یک کارشناس خدمات پرینتر که میتواند به نگرانی های شمال پایان دهد هماهنگ کنید. برای این منظور میتوانید به صورت کاملا رایگان از کارشناسی و دانش متخصصین مجموعه ما استفاده نمایید.

در نهایت امیدوارریم که راهکارهای مشخص شده در 10 مشکل در پرینتر ها و روش برطرف نمودن آنها توانسته باشند  در برطرف نمودن مشکل شما موثر  باشند 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *