2 روش نصب و راه اندازی پرینتر

نصب و راه اندازی پرینتر

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

2 روش نصب و راه اندازی پرینتر :

نصب و راه اندازی پرینتر
نصب و راه اندازی پرینتر

نصب و راه اندازی پرینتر :

برای راه انداز یو نصب پرینتر در کامپیوتر لازم است تا نرم افزارها و درایور های ارائه شده برای پرینتر را در سیستم کامپیوتری خود نصب کنید. اگر CD پرینتر را داید که لازم است آن را درون سیستم گذاشته و آن را نصب کیند. ولی اگر CD را گم کرده اید اصلا نگران نباشید، چرا که میتواید آنها را دانلود کند و برای نصب استفاده کنید. فهرستی از سازندگان پرینترها و پیوند هایی از صفحات دانلود درایور آنها در صفحه درایور ما قرار دارد. که میتوانید از آن طریق اقدام کنید.

آیا همه پرینترها یکسان هستند:

برای پاسخ به ای بید بگوییم ، خیر. پرینترها با برند های مختلف و مدل های بسیاری تولید شده اند و تقریبا برای هر مدل یک سری درایور و نرم افزار مخصوص وجودارد که باید توجه کنید که فایل دریافتی را دقیقا برای پرینتر خود دریافت کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بای صفحه درایور را در سایت ما مطالعه کنید.

 

اتصال پرینتر به کامپیوتر :

پرینتر را با استفاده از کابل رابط آن (بستگی به درگاه ورودی پرینتر دارد) که میتواند USB، SCSI یا درگاه موازی باشد به کامپیوتر متصل کرده و سپس پرینتر را به برق وصل کرده و آن را روشن کنید. امروز تمامی پرینترهای جدید از پورت USB برای اتصال استفاده میکنند.

 

نکته قابل توجه اینکه اگر پرینتر شنا تحت شبکهاست باید آن را با یک کابل شبکه یا کانکتور RJ45 یا اتصال بیسیم Wi-Fi به شبکه متصل کنید.

 • لپتاپ ها نیز دقیقا مانند کامپیوتر بوده و باید به همین شیوه برای اتصال اقدام کنید.

 

 • کابرانی که میخواهند از طریق گوشی هوشمند یا تبلیت به پرینتر متصل شوند باید گرینتری را در اختیار داشته باشند که اتصال شبکه داشته باشد. برای اتصال مستقیم وجود شبکه بیسیم ضروریست. ولی با داشتن شبکه RJ45 نیز میتوان به نحوی عمل کرد که بتوان با گوشی یا تبلیت نیز به پرینتر متصل شد.
نصب و راه اندازی پرینتر
اتصال پرینتر به کامپیوتر از طرق کابل رابط

 

روشن کردن پرینتر :

پس از اتصال برق و رابط کامپیوتر میتوانید پرینتر را با استفاده ز دکمه روشن/خاموش که روی بدنه پرینتر تعبیه شده آن را روشن کنید. معمولا این دکمه در گوشه سمت راست پرینتر قرار دارد ولی محل آن در مدل های متفاوت با یکدیگر فرق دارد.

در پرینترهای لیزری قدیمی ممکن است کلید روشن/خاموش بصورت یک سوییچ برق در قسمت پشت پرینتر یا در کناره های پرینتر باشد.

 

 

نصب پرینتر :

پس از اتصال پرینتر و روشن کردن آن باید نرم افزارها و درایور پرینتر را نصب کنید تا بتوانید از پرینتر استفاده کنید. برای نصب هر پرینتر باید نرم افزار یا درایور های مخصوص آن پرینتر را در ویندوز خود نصب کنید. برای این منظور مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از هر چیزی کابل رابط پرینتر را متصل کرده و پرینتر را روشن کنید.

برای دسترسی به سایت دریافت درایور های محصولات اچ پی میوانید روی تصویر زیر کلیک کنید.

نصب و راه اندازی پرینتر
نمونه ای از دیسک راه انداز پرینتر
 1. CD را که با پرینتر به شما تحویل شده درون کامپیوتر بگذارید. بصورت خودکار برای شما یک پنجره راه اندازی اجرا میشود.
  اگر نرم افزار راه انداز بصور اتوماتیک اجرا نشد وارد My computer شده و روی  CD drive کلیک کرده وارد آن شوید. سپس فایل exe یا install.exe را اجرا کنید.در صورتی که CD راه انداز پرینتر را ندارید میتوانید فایل دایورهای پرینتر خود را دانلود کرده و در این صورت فقط کافیست آن را اجرا کنید.

 

 1. مراحل نصب را دنبال کنید و پس از تکمیل با زدن دکمه Finish مراحل نصب به پایان رسیده و نرم افزار و درایور پرینتر نصب شده است.

 

 1. از پرینتر یک برگه چاپ بگیرید تا از نصب صحیح آن اطمینان حاصل کنید.

 

 

اگر کامپیوتر شما CD درایو یا DVD درایو ندارد میتوانید درایورها را با استفاده از سیستم دیگیری که CD درایو دارد روی یک فلش درایو کپ منید و سپس آن را روی سیستم فاقد CD درایو نصب کنید. اگر به اینترنت دسترسی دارید میتوانید درایور ها را دانلود کنید. و برای نصب از فایل دریافت شده استفاده کنید.

 

هیچ درایوری برای سیستم عامل من وجود ندارد :

سیستم عامل های جدید ممکن است از همه پرینترهای قدیمی پشتیبانی نکنند. به عنوان مثال ویندوز 10 ممکن است از پرینتر هایی که خیلی سال قبل از آن انشار یافته اند پشتیبانی نکند. در صورتی که برای مدل پریتر شما و سیستم عامل شما فایلی برای دریافت درسایت پشتیبانی پریتر شما وجود ندارد، بیانگر آن است که پرینتر شما برای این مدل از ویندوز دیگر پشتیبانی نمیشود.

 

در سال های اخیر بر اساس تعاملی که شرکت های سازنده پرینتر و مایکروسافت و اپل رخ داده است، درایور ها و نرم افزار های این مدل پرینتر ها یا رون سیستم عامل تعبیع شده است و یا با وصل بودن سیستم به اینترنت و بعد از اتصال پرینتر بصورت کاملا اتومتیک اقدام به دریافت اطلاعات مربوطه کرده و پرینتر را برای شما راه اندازی میکند.

 

نصب پرینتر فقط با استفاده از درایور :

در صورتی که شما میخواهید بصورت دستی و فقط با استفاده از درایورها اقدام به نصب درایور روی ویندوز کنید یا میخواهید هیچ نرم افزار اضافی روی سیتستم شما نصب نشود و فقط درایور را نصب کنید مراحل زیر را مطالعه و دنبل کنید:

 

نکته مهم اینکه برا این منظور میتوانید فایل درایور پرینتر خود را دریافت کنید. به همین منظور لیست کاملی از سایت های ارائه درایور ها در صفحه درایور های وبسایت ما قرار داده شده که با مطالعه آنها میتئاند به سادگی قدام به این کار کنید.

 

توجه داشته باشید که اگر پرینتر را استفاده از مراحل بیان شده در ابن مقاله نصب کرده اید دیگرنیازی به انجام این کار ندارید، مگر آنکه در طول مراحل نصب با خطایی مواجه شده باشید ی مراحل نصب قایل اجرا در سیستم شما نباشد.

 

 • وارد Control Panel شد و پرینتر را روشن و کابل آن را وصل کنید.

 

 • وارد Printer and Faxes یا Devices and Printer شوید. این عنوان در ویندوزهای مختلف، متفاوت است.

 

 • در پنجره وارد شده، از قسمت بالا صفحه Add a Printer را انتخاب کنید.

 

 • بعد از باز شدن پنجره جد، دستگاه بصورت خودکار بری جستجو پرینتر جدید اقدام میکندف از لیست پیش رو مدل پرینتر خود را انتخاب کرده و Next را بزنید.

 

 • در صورتی که پرینتر شما شناسایی نشد میتوانید با زدن دکمه Next بصرتی دستی پورت ها و شیوه اتصال را معرفی کنید.

 

 • در قسمت بعدی میتوانید با معرفی محل قرار دادن فایل درایور ها آنها را برای نصب به ونیدوز معرفی کنید.

 

 • بعد از انجام نصب، درایور ها شما در ویندوز تعریف شده و شما باید بتوانید با پرینتر خود اقدام به چاپ کنید.

 

 

آیا پرینتر به درایور نیاز دارد :

بله، برای ارتباط و کار کردن یک پرنتر با کامپیوتر و سیستم عامل آن نیاز به نصب درایورها  وجود دارد. در برخی شرایط میتوانید از دایور های عمومی برای راه اندازی پرینتر استفاده کنید، ولی این درایور امکان استفاده از تمام امکانات پرینتر را فراهم نکرده و با همه پرینترها نیز سازگاری ندارد.

نکته مهم در این خصوص این است که هرچه وجود درایورها برای راه اندازی پرینتر لازم و ضروریست ولی وجود نرم افزار های جانبی اصلا اهمیتی ندارد. این نر افزار ها برای استفاده ساده تر کاربر قرار داده شده اند.

 

 

تست گرفتن از پرینتر :

پس از نصب پرینتر ، میتوانید با تست گرفتن از پرینتر در  ویندوز از نصب صحیح و کامل پرینتر خود اطمینان حاصل کنید. برای این اقدام ور ویندوز میتوانید با مطالعه و دنبال کردن مراحل زیر اقدام به این تست بکنید:

 

 

 • وارد Control Panel شوید.
 • روی Devices and Printer کلیک کرده و وارد آن شوید.
 • پرینتر مورد نظر را از میان پرینترهای موجود انتخاب کرده و روی آن کلیک راست کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.
 • در قسمت پاییت صفحه باز شده گزینه Print Test Page را بزنید.
 • در صورتی که پرینتر به درستی نصب شده باشد، با این اقدام پرینتر شروع به کار کرده و یک برگه با عنوان Windows Test Page برای شما چاپ میکند. در صورت دریافت این برگه نصب شما کامل بوده و پرینتر آماده کار است.
 • در صورتی که با فشردن دکنه Print Test Page هیچ اطفاقی نیفتاد و پرینتر شورع به چاپ نکرد نشان دهنده آن است که نصب به درستی انجام نشده و همچنان ویندوز نمیتواند با پرینتر ارتباط برقرار کند و لازم است تا مراحل را مجددا بررسی کنید.

شرکت خدمات سرویس کهن OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.در صورتی که موفق به انجام این کار نشدید میتوانید با مرکز خدمات OldService  تماس بگیرید و از تجربه و دانش کارشناس ما در این مرکز کمک بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *