8 نکته مهم برای خرید پرینتر

8 نکته مهم برای خرید پرینتر

فهرست مطالب

زمان مطالعه: 5 دقیقه

8 نکته مهم برای خرید پرینتر

 

8 نکته مهم برای خرید پرینتر

 

 

 

خرید یک پرینتر، بدون دانستن اطاعات و نکات مهم برای خرید پرینتر، می‌تواند یک کار با ریسک بالا باشد. برای خرید پرینتر باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
حداقل هشت نکته مهم برای خرید پرینتر وجود دارد تا بتوانیم یک پرینتر متناسب با نوع نیاز و مقدار استفاده‌ای که از آن خواهیم داشت خریداری کنیم. در وهله اول بهتر است با ساختار و کاربرد هر مدل از پرینترها آشنایی مختصری را پیدا کنیم. به همین منظور در زیر در خصوص انواع مدل‌ها و کاربرد آن‌هاتوضیحاتی ارائه شده است.

1- فناوری:

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام خرید پرینتر باید مورد نظر قرار دهید فناوری چاپی است که پرینتر با آن اقدام به چاپ می‌کند. امروزه پرینترهای لیزری و جوهرافشان بسیار مورد استقبال مخاطبان پرینتر هستند. برای کسب اطلاعات و نکات مهم برای خرید پرینتر توصیه می‌کنیم در خصوص پرینترها در فناوری‌های مختلف مطالعه بفرمایید.

پرینترهای لیزری و جوهرافشان دارای تفاوت‌هایی هستند. یکی از بزرگترین تفاوت‌ها، استفاده از تونر در پرینترهای لیزری و استفاده از جوهر در پرینترهای جوهرافشان است. همچنین، پرینترهای لیزری برای چاپ از پودرهای مخصوص استفاده می‌کنند، در حالی که پرینترهای جوهرافشان از کارتریج جوهری استفاده می‌کنند. پرینترهای لیزری برای چاپ حجم بیشتری مناسب هستند و پرینترهای جوهرافشان برای چاپ روی انواع کاغذهای ضخیم و گلاسه مناسب هستند. همچنین، هزینه اولیه پرینتر لیزری بیشتر از پرینتر جوهرافشان است، اما هزینه های نگهداری پرینترهای جوهرافشان بیشتر است.

همچنین پرینترهای حرارتی با کارایی مناسبی که از خود در برخی زمینه‌ها نشان داده‌اند بسیار کاربرد یافته‌اند. البته  پلاترها بی‌رقیب بوده و توانایی بسیار بالایی دارند. برای آشنایی بهتر با هرکدام از این پرینترها و کاربرد آن‌هامی‌توانید این مقالات  را مطالعه کنید.

2- وضوح چاپ:

وضوح چاپ  از نکات مهم برای خرید پرینتر  است. وضوح چاپ با مقدار نقاط چاپ شده در هر اینچ مربع محاسبه می‌شود. به عبارت بهتر به تعداد نقاط چاپی که در هر اینچ مربع از سطح چاپ  می شود وضوح چاپ یا decision می‌گویند. این مقدار با DPI نمایش داده می‌شود و نکته بسیار مهمی در خصوص انتخاب یک پرینتر با کیفیت است.
لازم است بدانید که در اکثر پرینترها، امکان تغییر کیفیت وضوح چاپ توسط نرم افزار وجود دارد و شما می‌توانید بسته به نیازی که دارید این مقدار را کم یا زیاد کنید.

3- سرعت:

یکی دیگر از اطلاعات و نکات مهم برای خرید پرینتر سرعت چاپ پرینتر است. سرعت در پرینترها در حقیقت بیانگر تعداد برگه ایی است که یک پرینتر می‌تواند در دقیقه چاپ کند. این عدد را با PPM که مخفف کلمات Pages according to Minute (صفحات در دقیقه) است نمایش می‌دهند و بسته به مدل پرینتر این عدد کم یا زیاد می‌شود.
سرعت چاپ بالا در پرینترهای لیزری امتیازمحسوب شده و باعث‌افزایش قیمت و کارایی پرینتر می‌شود.

4- استفاده از جوهر یا تونر :

جوهر یا تونر نیز یکی دیگر از اطلاعات و نکات مهم برای خرید پرینتر است. در این خصوص نوع مصرف کاملاً مشخص کننده خواهد بود ولی در ادامه ما به برخی مقایسه‌ها بین این دو می‌پردازیم:

قیمت: در پرینترهای جوهر افشان  تا حد بالایی قیمت به عنوان یک پارامتر اصلی در اطلاعات و نکات مهم برای خرید پرینتر تأثیرگذار است. زمانی که میزان استفاده شما از پرینتر زیاد می‌شود متوجه میشوید که هزینه خزید کارتریج‌های نو از هزینه خرید پرینتر فراتر رفته و این‌زمانی که برای خرید کارتریج اقدام می‌کنید نمود پیدا می‌کند.حال آنکه در پرینترهای لیزری بدلیل استفاده از تونر و پودر این هزینه به مراتب کمتر است .

در دسترس بودن: این نکته که پرینتر بدون جوهر یا کارتریج غیرقابل استفاده خواهد بود یک نکته بسیار مهم در اطلاعات و نکات مهم برای خرید پرینتر است. بدون شک شما قصد آن را ندارید که پس از آن که کارتریج یا جوهر پرینتر تمام شد آن را دور انداخته و اقدام به خرید یک پرینتر دیگر بکنید پس باید به مواد مصرفی و موجودی آن‌هادر بازار نیز دقت داشته باشید.

نوع کارتریج یا جوهر: نوع کارتریج یا جوهر مورد استفاده در پرینتر یکی دیگر از  نکات مهم برای خرید پرینتر است. باید بررسی کنید چه نوع کارتریج یا جوهری با پرینتر سازگار است در پرینترهای لیزری آیا قطعات کارتریج یکپارچه هستند یا یونیت درام آن مجزا بوده و همچنین در پرینتر جوهرافشان آیا کارتریج‌های رنگی یکپارچه هستند یا مجزا هستند.
در برخی مدل‌های رنگی جوهرافشان کارتریج رنگی شامل سه رنگ هست و درصورتی‌که فقط یک رنگ شما تمام شده یا آسیب ببیند شما مجبور به تعویض سه رنگ دیگر هستید. همچنین در برخی پرینترهای لیزری رنگی نیز از یک یونیت درام برای چاپ هر رنگ استفاده می‌شود. ان کار باعث صرفه‌جویی در هزینه درام شده ولی سرعت چاپ را کم می‌کند.
نکته دیگری که در پرینتر جوهرافشان خیلی قابل توجه است و باید دقت کنید وضعیت هد پرینتر است.  آیا هد به کارتریج‌ها چسبیده است یا هد پرینتر جداست. این نکته بسیار در هزینه مواد مصرفی و همچنین هزینه‌های احتمالی خرابی هد دارای اهمیت است.

 مهم است که شما بدانید هر برگه که با پرینتر شما چاپ می‌شود چه میزان برای شما هزینه در بر دارد. 

5- هزینه تمام شد هر صفحه چاپ:

هزینه تمام شده برای هر صفحه چاپ می‌تواند به ما کمک کند تا از نظر اقتصادی بتوانیم محاسبه کنیم که آیا پرینتر مورد نظر  می‌تواند برای شما صرفه اقتصادی ایجاد بکند یا خیر. مهم است که شما بدانید هر برگه که با پرینتر شما چاپ می‌شود چه میزان برای شما هزینه در بر دارد.
این هزینه در بر گیرنده تمام مسائل، اعم از هزینه اولیه خرید پرینتر و هزینه مواد مصرفی هست. به عنوان مثال یک پرینتر لیزری که کارتریج آن برای شما امکان چاپ مثلا یک یک هزار صفحه را فراهم می‌کند ولی هزینه اولیه خرید پرینتر آن چندین برابر از یک پرینتر جوهرافشان که هر کارتریج آن می‌تواند فقط مثلا ۱۰۰برگه را چاپ بکند به‌صرفه تر است یا خیر.
این محاسبه می‌تواند به شما کمک کند تا بر اساس نیاز خود پرینتری را انتخاب بکنید که در طول زمان هزینه تمام شده کم‌تری را برای هر صفحه ایجاد کند.

6- دیگر ملاحظات:

جابجایی کاغذ:  روشی که پرینتر از آن تغذیه می‌کند تا کاغذ ورودی را دریافت کند یا محل خروج کاغذ در نگاه اول به پرینتر کاملاً جلب توجه می‌کند. دقت کنید که پرینتر با محیط و نوع مصرف شما سازگار باشد. به عنوان مثال اگر فضای کار شما در فضای باز قرار دارد باید محفظه ورودی کاغذ یک فضای بسته یا سینی باشد. چرا که قرار دادن کاغذ در شرایط فضای باز می‌تواند باعث ورود گرد خاک یا دیگر اجسام به داخل پرینتر شود همچنین با کثیف شدن کاغذ در فضای باز باعث خراب شدن برگه‌ها شده و هزینه شما را افزایش می‌دهد.
نکته دیگر حجم مخزن کاغذ است که بسته به نیاز شما باید گنجایش مورد نیاز را داشته باشد.

7- ماژول‌های اضافی:

دقت کنید که پرینتر انتخابی شما نیازی به افزونه‌های دیگری برای مصرف دارد یا خیر. به عنوان مثال سینی‌ها، کابل‌های ارتباطی، جوهر یا کارتریج، نرم افزاریا دیگر موارد را بررسی کنید.

به عنوان مثال یک پرینتر با قابلیت‌های یکسان در برندهای مختلف با یکدیگر اختلاف قیمت داردند و این اختلاف قیمت در حالتی که فناوری چاپ تغییر کند به شدت افزایش می‌یابد.

هنگام خرید از فروشگاه‌ها و مراکز معتبر خرید کنید و از سلامت پرینتر تحویلی اطمینان حاصل کنید

آمادگی خرید:

حال که تقریبا همه اطلاعات لازم را در اختیار دارید، می‌توانید اقدام به انتخاب پرینتر خود کنید ولی نکته باقی مانده  فروشگاهی است که از آن خرید می‌کنید. یک مرکز معتبر با داشتن اجناس سالم و به دور از دست‌کاری‌های احتمالی می‌تواند بسیار مهم باشد.

فرض کنید شما همه بررسی های لازم را به‌درستی انجام داده‌اید و برای خرید اقدام می‌کنید. خرید از یک فروشگاه یا مرکز ناشناس می‌تواند برای شما در دیدگاه اول مقداری صرفه‌جویی اقتصادی در پی داشته باشد چرا که همان جنس را با مبلغی پایین‌تر از قیمت واقعی آن خرید می کنید. اما این احتمال که قطعات داخلی آن کارکرده باشند یا تعویض شده باشند می‌توانید در کوتاه مدت هزینه‌هایی به مراتب بیشتر را برای شما ایجاد کند.
پس حتماً هنگام خرید از فروشگاه‌ها و مراکز  معتبر خرید کنید و از سلامت پرینتر تحویلی اطمینان حاصل کنید. ضمنا داشتن  تیم پشتیبانی قوی  و گارانتی کالا خیلی مهم است البته توجه داشته باشید که منظور داشتن گارانتی واقعی است و این را می توانید از مشنریهای قبلی یک فروشگاه جویا شوید.

8 نکته مهم برای خرید پرینتر

 

شرکت های تولید کننده پرینتر :

1- HP

2- Canon

3- Samsung

4- Brother

5- Epson

6- Panasonic

7- Ricoh

8- Lexmark

9-Sharp

 

OldService Banner 01 1

 

مرکز خدمات سرویس کهن  OldService در ضمینه خدمات و پشتیبانی قطعات الکترونیک و ماشین های اداری در خدمت شما میباشد. فقط کافیست تا با کارشناس ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تمام تلاش ما در این است که بتوانیم در کمترین زمان ممکن بهترین خدمات را برای شما فراهم کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *